Bağırsaklara İyi Gelen Yiyecekler

BAĞIRSAKLARA İYİ GELEN YİYECEKLER

Bağırsaklarımız vücudumuza aldığımız besinlerin gerçek emilimlerinin gerçekleştirildiği ve bu nedenle beslenme için ciddi anlamda önem taşıyan bir parçamızdır. Fakat bağırsakların tam anlamıyla verimli çalışmamaları, uzun vadede hem sağlığımız için iyi değildir hem de boşaltım sistemimizin de aksamasına neden olacak ciddi anlamda rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Bağırsaklara iyi gelen yiyecekler sayesinde onları düzene sokarak tüm sindirim ve boşaltım sisteminin tekrar en doğru şekilde çalışmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bağırsakların normal bir şekilde çalıştıklarının en büyük işareti, günde bir defa tuvalete çıkmaktır. Fakat günde iki defa çıkmak veya gün aşırı çıkmak da limitler dahilinde olduğundan hemen telaş etmemek gerekiyor. Bazılarının bağırsak hacimleri ve bunun yanında bağırsak hareketlerinin hızları tuvalete çıkma sürecini değiştirebiliyor.

Bağırsaklarımıza iyi gelen ve onların hareketlerini düzenleyen en önemli besinler arasında bakliyatlar ve kepekli tahıllar bulunmaktadır. Fasulye, mercimek ve bezelyenin yanında kepekli ekmek tüketerek bağırsaklarınızın çalışmasını hızlandırabilirsiniz. Bunun yanında bakliyat ürünlerinin içerisindeki yüksek protein oranı, onları et ürünlerine karşı ciddi bir alternatif haline getirebiliyor. Bilhassa vejeteryanlarda ortaya çıkabilen bağırsak sorunlarına karşı bakliyatlar iyi birer çözümler.

Hem taze  hem de kuru meyveler, sindirim sisteminin düzene girmesi açısından ciddi bir fayda sağlıyorlar ve bu ürünlerin içerisindeki mineraller, vitaminler sayesinde vücudun eksiklerini tamamlamak da mümkün hale geliyor. Fakat meyvelerin faydalı olmalarına karşın tüketimlerini pek abartmamak gerekli çünkü meyvelerdeki şeker yüksek tüketimde kilo sorunlarına sebep olabiliyor. Daha çok öğün aralarında açlığı bastırmak ve öğünlerin aralarını açmak için birer destek olarak kullanılabilir, salatalarda da değerlendirilebilirler.

Sebzeler arenasında ise patates, lahana, mısır, brokoli ve enginar en çok bağırsak aktivitesini sağlayan besinler olarak karşımıza çıkıyorlar. Bu ürünleri bol bol tüketerek bağırsak çalışma düzeninizi hızlandırabilirsiniz.

Fakat ne yaparsanız yapın yeterince sıvı tüketmiyorsanız, bağırsaklarınız hiç bir zaman istediğiniz gibi çalışmayacaktır. Zira sıvılar olmadan bağırsak duvarları sertleşmekte ve hem daha zor emilim yapmakta hem de kasılmaları daha zor hale gelmektedir. Bu yüzden gün içerisinde çay ve kahve içseniz dahi içme suyu tüketimini aksatmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.