Bağırsak Tembelliğine Ne İyi Gelir

BAĞIRSAK TEMBELLİĞİNE NE İYİ GELİR?

Yayın Tarihi04 Mart 2018 | BESLENME

Bağırsak tembelliği maalesef modern insanın en büyük sorunları arasında bulunuyor çünkü bizi hareketsiz bir hayata iten modern yaşam şartları, refahımızın artmasını sağlıyor ancak bir yandan da fiziksel olarak bize zarar veriyor. Genellikle kabızlık olarak da adlandırılan bağırsak tembelliği, sürekli devam eden rahatsız bir hissiyata neden olduğu için kesinlikle dikkat edilmesi gereken durumlar arasında bulunuyor. Bağırsak tembelliğine ne iyi gelir sorusunu cevaplamak bu nedenle çok önemli.

Bağırsak tembelliği temel olarak bağırsak hareketlerimizdeki yavaşlamadan dolayı tuvalete daha geç çıkma olarak adlandırılmaktadır ve bu süreç içerisinde dışkılar bağırsaklarda daha fazla kaldıkları için maalesef içeride sertleşme gerçekleşmektedir. Zira bağırsaklarda kalan dışkıların sıvı bölümleri giderek emilmektedir ve bu da dışkının kıvamının sertleşmesine neden olmaktadır. Özellikle 3 gün ve daha uzun sürelerde tuvalete çıkanlar maalesef bağırsak tembelliğinden muzdaripler diyebiliriz.

Bu rahatsızlığın temel sebepleri arasında yeterince lifli gıdalar tüketmemek, hızlı bir şekilde yaşam koşullarının değişmesi, tuvalet ihtiyacını zamanında görmemek, hareketsiz bir yaşam sürmek, yetersiz sıvı tüketimi, aşırı kilolu olma, ruh halinin kötü olması ve travmalar yaşamak gibi pek çok farklı faktör yer alıyor. Dolayısıyla kabızlığı sadece yenilen içilen şeyler ile sınırlamamak, ona sebep olabilen diğer koşulları da dikkate almak gerekiyor.

Kabızlıktan kurtulmak için ilk olarak dışkı yumuşatıcı ilaçlar ve müshil kullanmak bir çözüm sağlayacaktır ancak bu sadece acil durumlarda kullanılacak geçici bir çözüm. Sürekli olarak bu uygulama ile bağırsak tembelliği tedavi edilemez ve ona sebep olan faktörleri ortadan kaldırmak gerekir.

Bu nedenle tahıllara, meyvelere, sebzelere ve baklagillere biraz daha ağırlık vermeli, süt ürünleri, un, kırmızı et ve pirinç gibi gıdaların tüketimine biraz sınırlama getirmeli. Çünkü bu gıdalar kabızlık etkisinde bulunuyorlar ve dolayısıyla bağırsak tembelliğini körüklüyorlar. Pek çok bağırsak tembelliği vakasının beslenme rejimiyle yakından alakalı olduğu söylenebilir.

Eğer beslenme rejiminizi değiştirmenize rağmen bir çözüm bulamıyorsanız ilk olarak yaşam tarzınızı daha hareketli hale getirebilir, egzersiz ve spora başlayabilir, ayrıca çeşitli rahatsızlıkların kontrolü için doktora başvurabilirsiniz. Zira bazı hastalıklar da maalesef bağırsak tembelliğini körükleyebiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.