Bağırsak Gazı Nedir, Neden Olur

BAĞIRSAK GAZI NEDİR, NEDEN OLUR?

Bağırsak gazlarının günlük hayatımızı bazen bir hayli zora soktukları bir gerçek. Zira toplum içerisinde gaz çıkarmak dünyadaki bazı toplumlar haricinde pek de makul bir şey sayılmıyor ve bu nedenle onu güvenli bir şekilde kimseyi rahatsız etmeden çıkartmak için çaba gösteriyoruz. Ancak hayatın bir gerçeği olan bağırsak gazı nedir, neden olur sorusunu kendine soranlar için de gereken bilgileri hazırladık. Çünkü gaz çıkarmanın sağlıklı olmadığına dair bazı yorumlar mevcut ve bunlar aslında çok da doğru sayılmazlar.

İnsanların bağırsaklarında bulunan doğal gaz içerisinde azot, hidrojen sülfür, oksijen, karbondioksit ve metan gazları bulunmaktadır. Bu gazların ise temel 2 sebebi bulunuyor. Birincisi yeme içme yutkunma eylemleri sırasında yuttuğumuz havanın dışarı çıkması, ikincisi ise bağırsaklarda gerçekleşen sindirim faaliyetleri sırasında gaz açığa çıkması. Her iki etkene de kısaca bir değinerek gazı olabildiğince nasıl engelleyebileceğimizi görelim.

Bağırsaklarımıza dolan gazın büyük bir kısmı gün içerisinde yemek yerken, sakız çiğnerken veya su içerken bünyemize aldığımız havadan kaynaklanır. Her ne kadar bu havanın birazını geğirerek tekrar dışarı çıkartmamız mümkün olsa da, büyük kısmı sindirim sistemi boyunca ilerler ve daha sonra anüsten dışarı atılır. Hava yutmayı engelleyebilmek için yavaş bir şekilde yemek yemeli, sıcak içecekler içmekten kaçınmalı, geniz akıntılarını tedavi etmeli ve pipetle bir şeyler içmekten uzak durmalıyız. Bunun yanında solunum yolu rahatsızlıkları ve bazı mide hastalıkları da hava yutmamıza sebep olabiliyorlar.

Yemeklerin bağırsaklarda sindirilmesi ve parçalanması sırasında da ciddi bir gaz üretimi ortaya çıkar. Hem sindirim sistemimizin kendi yapısı hem de oradaki faydalı bakteriler, sindirim sırasında bu gazların açığa çıkmasına sebep olurlar ve bilhassa karbonhidrat tabanlı beslenenlerde bu durum kendisini daha fazla gösterir. Bazı kişilerde bu gaz daha az üretiliyor olabilir veya kimilerinde ciddi bir gazlanma durumu oluşabilir.

Fakat bazen doğal gazın yanında çeşitli rahatsızlıklardan kaynaklanan gaz üretimi de mevcut olabiliyor. Laktoz intoleransı, çölyak hastalığı, huzursuz bağırsak sendromu, düzensiz beslenme, tatlandırıcı tüketme, antibiyotik kullanımı, iltihaplı hastalıklar, ülser ve gastrit gibi faktörler de ciddi anlamda gaz üretmenize sebep olabilirler ve bu durumda bir doktor kontrolü gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.