Bacak Baldır Protezi Nedir

BACAK BALDIR PROTEZİ NEDİR?

Yayın Tarihi22 Şubat 2017 | ESTETİK CERRAHİ

Biz kadınlar güzel görünen bacaklara sahip olmayı seviyoruz çünkü bacaklar kişinin hem kendine güveni konusunda büyük bir önem arzediyorlar hem de başkaları tarafından hakkımızda oluşturulan algılara da etkileri var. Ancak bazen çarpık bacaklar nedeniyle şikayet içerisinde olduğumuz da bir gerçek. Bazen yapılan sporlardan kaynaklı olarak bazen de genetik sebeplerle çarpık bacaklara sahip olan kadınlarda, bacakların dizin altında kalan bölümlerinde inceleşme yahut ayrık bir görünüm mümkün olabiliyor ve bu görünüm bacakların düz bir sütun gibi durmasına engel oluyorlar. Dolayısıyla bacak baldır protezi nedir sorusu önem kazanıyor çünkü bu ürünler sayesinde istediğiniz bacak görünümüne kavuşmak mümkün.

Bacaklardaki bu şekil bozukluğunun en temel sebebi kemiğin normalden daha fazla eğimli olması ancak bazen baldırlardaki kasların az gelişmiş olması gibi sebepler de ortaya çıkabiliyor. Baldır protezleri ise bu şekil bozukluklarının düzeltilebilmesi için gerekli imkanları sunuyorlar.

Bacak baldır protezleri memelerde kullanılan silikon protezlerden biraz daha sert bir yapıda oluyorlar ve şekilleri bir balığa benziyor denilebilir. Protezin yerleştirilmesi ise dizlerin arkasındaki kıvrık bölgeden gerçekleştiriliyor ve böylece yara izinin görünür olması engelleniyor. Genel anestezi veya sadece belden aşağı anestezi ile gerçekleştirilen operasyonda, şekil bozukluğu olan yere yerleştirilen protezler ile istenilen görünüm yaklaşık olarak 60 dakika içerisinde elde ediliyor.

Protez o bölgede kasın kılıfının içerisine yerleştiriliyor ve doğru görünüm için tam olarak uygun boyutta olmalı. Operasyonun ardından hastalar altı saat içerisinde ayağa kalkabiliyor ve hareket edebiliyorlar ancak varis çorapları ile bir süreliğine yaşamaya alışmak gerekli. İki hafta süresince kesi yapılan bölgelerde çeşitli ağrılar oluşabilir ancak bu ağrılar da zaman içerisinde azalarak biteceklerdir.

Bu operasyonda ayak bileğine kadar protezi ittirmek mümkün olmadığı için bilek kısımlarındaki fazla inceliklerin tedavisinde ise yağ enjeksiyonu kullanılmaktadır. Vücudun uygun yerlerinden alınan yağ dokuları, ayak bileğinin çevresine enjekte edilebilmektedir ve böylece bu bölgede bir protez kullanımına da gerek kalmamaktadır. Her ne kadar son senelerde baldır protezleri yerine yağ enjeksiyonu da yer yer popüler hale gelse de, yağ dokularının protez kadar şekilli olmamaları ve kısa sürede vücut tarafından emilmeleri, onları hala elverişsiz bir seçenek yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.