Ayrılık Sonrası Depresyon

AYRILIK SONRASI DEPRESYON

Yayın Tarihi13 Temmuz 2017 | EVLİLİK

İlişkiler veya evlilikler, maalesef bazen aylar, bazen de yıllar sürseler bile sona erebiliyorlar ve bu hayatın gerçeklerinden birisi. Dolayısıyla herkesin bir ayrılık acısı ve ayrılık depresyonu yaşamış olduğu da ortada. Ancak bu zorlu dönemi daha kolay atlatmak için yapabileceğiniz pek çok şey var. İnsanlar maalesef ayrılığa devamlı odaklanmaktan dolayı ayrılık sonrası depresyon ile nasıl mücadele edebileceklerinin de farkına varamıyorlar.

Ayrılığın ardından bütün gün eve kapanıp moralinizi bozmaya devam ediyor, romantik şarkılar dinliyor ve içinizden hiç bir şey yapmak gelmiyorsa, maalesef ayrılık sonrası dönemi daha zor atlatacağınız kesin. Halbuki bunun yerine kısa bir yürüyüş için de olsa dışarı çıkmanız, temiz hava ve güneş ışığı ile moralinizin düzelmesine yardımcı olacaktır. Eve kapanırsanız depresyonunuz çok daha uzun sürecek ve canınız istemese bile dışarı çıkmayı unutmamalısınız.

Ayrılık döneminde arkadaşlarınız ve dostlarınızla görüşmeniz de moralinizin düzelmesi için elzem. Özellikle uzun süren ilişkilerde çiftlerin sosyal çevreleri biraz daralma eğilimi gösterir ve her iki taraf da ayrıldıktan sonra kendini yalnız ve arkadaş çevresi azalmış şekilde bulur. Bunu telafi edebilmek için en azından çevrenizde kalan dostlarınızla bir buluşma ayarlayın ve güzel vakit geçirin.

Uzun süredir devam eden bir ilişkiniz varsa, muhtemelen sevdiğiniz kişiyle birlikte geçirdiğiniz zaman nedeniyle hobileriniz bile azalmışlardır. Halbuki artık sınırsız zamanınız var ve hobilerinize kolayca vakit ayırabilirsiniz. Kurslara katılın, etkinlik ve yarışmalarda görev alın yahut bir şeyler okuyun, yazın, çizin, inşa edin! Kendinize ayırdığınız bu keyifli zaman aslında hayatın sadece bir kişiden ibaret olmadığını size tekrar hatırlatacaktır.

Şehir hayatına kendimizi kaptırdığımızda sporu hayatımızdan çıkardığımız bir gerçek. Halbuki her gün düzenli olarak spor yapmak, endorfin salgısını arttırarak sizi hem daha enerjik yapacaktır hem de moralinizin yükselmesini sağlayacaktır. Sporun sağlığın yanında zihinsel sağlık için de çok güçlü bir tetikleyici olduğu biliniyor. Sabahları serin saatlerde güzel bir koşu kadar iyisi yok!

Evcil hayvanlar da bu dönemde sizin duygusal açlığınızı karşılamakta başarılı olacaklardır ancak yıllar boyunca bir hayvana bakabileceğinizi düşünmüyorsanız arkadaşlarınızın hayvanlarını sevebilir yahut barınakları ziyaret edebilirsiniz. Kendine güvenenler ise bir kedi veya köpek, yahut başka bir evcil hayvanı evlerine alabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.