Ayran Aşı Çorbası Nasıl Yapılır Tarifi

AYRAN AŞI ÇORBASI NASIL YAPILIR TARİFİ

Ayran aşı çorbası veya doğrudan ayran çorbası olarak adlandırılan bol bakliyatlı çorba, çeşitli yörelerde başka adlar ile de adlandırılıyor ve bu nedenle onu herkesin farklı bir şekilde biliyor olması çok mümkün. Ancak özellikle Ramazan aylarında iftardaki ana yemekten önce tüketebileceğiniz bu güzel çorba, hem besleyiciliği hem de kendine has lezzeti ile kesinlikle seçenekleriniz arasında bulunmalı. Ayran aşı çorbası nasıl yapılır tarifi ile dilerseniz hemen devam edelim.

Ayran Aşı Çorbası Malzemeleri

  • Buğday (bir su bardağı)
  • Süzme yoğurt (beş yüz gram)
  • Nohut (yarım su bardağı)
  • Tuz (bir çay kaşığı)
  • Su (altı su bardağı)
  • Zeytinyağı (iki yemek kaşığı)
  • Nane (bir tatlı kaşığı)
  • Dereotu (dörtte bir demet)
  • Pul biber (bir çay kaşığı)

Ayran Aşı Çorbası Nasıl Yapılır Tarifi

Çorbamızı yapmadan bir gece önce nohutumuzu ve buğdayımızı su içerisinde bekletmeyi unutmuyoruz. Beklemiş olan bu iki malzememizin suyunu süzüyor ve daha sonra farklı tencereler içerisinde güzelce haşlıyoruz ve böylece çorba içerisinde pişmeleri zor olduğu için onları çorbaya hazır hale getirmiş oluyoruz. Bu iş için düdüklü tencere kullanırsanız işiniz çok daha hızlı olacaktır. Ayrıca hazır haşlanmış nohut da bulabilirsiniz ancak haşlanmış buğday bulmanız oldukça zor.

Buğdayımızı haşladıktan sonra haşlama suyunu da dökmüyor, bu suyu daha sonra çorbanın içinde kullanacağımız için kenara ayırıyoruz. Şimdi ilk olarak süzme yoğurdumuzu tuzumuz ile bir kap içerisinde çırpıyor, tamamen pürüzsüz bir hal almasına yardımcı oluyoruz.

Şimdi haşlanmış olan nohutlarımızı buğday tenceremizin içerisine alıyor ve tüm malzemeleri güzelce karıştırıyoruz. Bu karışımı bir kenara koyduktan sonra sıra geliyor soğumasını beklemeye. Malzemelerimiz soğuduklarında süzme yoğurt ve nanemizi tencereye ekliyor, ardından hepsini karıştırıyor, içerisine dereotumuzu da ince şekilde kıyarak ekliyoruz. En son adım olarak suyumuzu da ekleyebilir ve çorbamızı tencerede bir taşım kaynattıktan sonra altını kapatabiliriz.

Çorbamızı servis kaselerine aldıktan sonra üzerine zeytinyağında kızdırdığımız pul biberlerini de dökerek servisi daha ilgi çekici ve lezzetli hale getirebiliriz. Dilerseniz bu çorbayı soğuk olarak da sunabilirsiniz ancak esas tadının sıcakken çıktığını da belirtmek gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.