Ayakkabı Vurunca Ne Yapmalı

AYAKKABI VURUNCA NE YAPMALI?

Yayın Tarihi27 Mart 2018 | KOZMETİK BAKIM

Ayakkabı vurması bilhassa yeni bir ayakkabı aldığımız zaman ayaklarımızın henüz bu ayakkabının şekline alışmamasından dolayı yahut ayaklarımızı zorlayacak bir ayakkabıyı sürekli giymemizden dolayı kaynaklanabiliyor. Hatta uzun süre ayakta durmak ve fiziksel hareketlerde bulunmak da maalesef ayakkabı vurması ile sonuçlanıyor. Dolayısıyla ayakkabı vurunca ne yapmalı sorusu da bu noktada önem kazanıyor.

Ayakkabı vurmasını geçirmek onu engellemekten daha zor ve bu nedenle ilk önce vurmaya sebep olan faktörleri ortadan kaldırarak iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Bu nedenle ayak anatomisine uygun olmayan ayakkabılar kullanmaya bir son vermeli, aşırı fiziksel efordan da mümkünse biraz uzak durmalısınız. Pek çok kişi çok sıkı veya çok gevşek, çok topuklu veya çok düz ayakkabılar tercih ettiği için bu problemle başbaşa kalıyor. Halbuki tabanı kişi için ideal olan bir ayakkabı vurma da yapmayacaktır.

Ayakkabı vurması gerçekleştikten sonra ilk yapmanız gereken şey vurma olan noktalara ufak buz küplerini yerleştirmek. Soğuk buz küpleri ağrı ve acıların bir hayli azalmasına yardımcı olacaktır ve şişkinlikler de bu vesileyle azalacaktır. Fakat buzu doğrudan koymak yerine araya bir bez koyarak uygulamayı unutmamalısınız.

Aspirin her zaman yutularak tedavi edecek diye bir şey yok ve bu nedenle ayakkabı vurmalarınızın üzerine ezerek suyla karıştırdığınız bir miktar aspirini sürmeniz size çok yardımcı olacaktır. Aspirinin antiflamatuar özellikleri sayesinde kızarık, su toplama ve şişkinlikler güçlerini kaybetmeye başlayacaklardır. Belli aralıklarla bu uygulamayı yaparak kısa sürede ayaklardaki sıkıntılardan kurtulabilirsiniz.

Bal da vücut için hem yenildiğinde faydalı hem de çeşitli yollar ile uygulandığında faydalı olabilen maddeler arasında. Günde üç defa şişlik ve kızarlıklık olan yere bal sürdükten sonra biraz kurumasını bekleyebilir, ardından ılık bir su kullanarak yıkayabilirsiniz. Organik bir bal kullanmanız daha hızlı netice almanıza da yardımcı olacaktır.

Vazelin çatlaklara engel olan yapısıyla kadınlar tarafından yıllardır kullanılıyor, hatta vazelinin keşfi bile çalışan işçilerin ayaklarına bulaşması sayesinde olmuş. Yani esasında ayaklardaki yara ve çatlaklar için bir numara olduğu söylenebilir. Pembe vazelinler yerine daha doğal olan renksiz ve kokusuz vazelinleri tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.