Ay Sonunu Getiremiyorum

AY SONUNU GETİREMİYORUM

Pek çok aile, maalesef ay sonunu getiremiyorum serzenişini yapmak zorunda çünkü haneye giren gelir genellikle giderleri karşılamakta zorlanıyor. Halbuki hayatınızda yapacağını ufak değişiklikler ile en azından birikim yapamasanız dahi, ay sonunu yetiştirme imkanınız var. Dolayısıyla sizler için dikkat etmeniz gereken tasarruf noktalarına biraz değinmeye karar verdik.

Hayat Standartlarınızı Gözden Geçirin

Çocuğunuz yok veya yapmayı da düşünmüyor, ancak 3+1 evde mi yaşıyorsunuz? Çok nadir uzun yolculuklara çıktığınız halde büyük ve üst segment otomobillere mi biniyorsunuz? Kıyafetlerinizi nadiren mi tekrar giyiyorsunuz? Lüks restoranlara bağımlı mı oldunuz? Bunların ve bunların benzerlerinin hepsi maalesef hayat standartlarınızın gelirinizin üzerinde olduğunun bir işareti.

Maalesef gelirinizin üzerinde yaşamaya kalktığınız bu hayat, kredi ve kredi kartlarına bağımlı olmanızı gerektirecektir ve sonucunda iflas kaçınılmaz olacaktır. Ayağınızı yorganınıza göre uzatarak kendinizi finansal anlamda koruyabilirsiniz.

Faturalarınızı Azaltın

Kışın evinizi cehennem gibi ısıtmanıza, yazın buz gibi etmenize, evin tüm ışıklarını son seviyede açmanıza ve televizyonu ses olsun diye açık bırakmanıza gerek yok. Bunlar maalesef uzun vadede faturalarınıza binlerce lira gitmesine neden olacaktır ve geçiminizi zorlaştıracaktır.

Günlük hayatta ev içerisinde o kadar israfta bulunuyoruz ki, milli çapta bakıldığında milyarlarca lira sırf bu israflar nedeniyle boşa gidiyor. Evdeki alışkanlıklarınızı biraz değiştirerek hayatınızı daha kolay bir şekilde idame ettirebilirsiniz.

Ek İşlere Göz Atın

Akşamları eve geldiğinizde yorgun argın yığıldığınızı biliyoruz. Ancak el işi bir şeyler hazırlamak gibi eylemler, hem hobi olarak zihninizi dinlendireceklerdir, hem de hazırladığınız eserleri satarak para kazanmanıza yardımcı olacaktır. Pek çok insan maalesef el işi yeteneğinin olmadığını düşünerek bu işlere girişmiyor ancak deneyenler başarılı olabiliyorlar. Hatta evinde egzotik ekmekler yapan ve bunları satarak para kazananlar dahi mevcut.

Mütevazi Tatiller Yapın

Tatil yapmak hepimizin ihtiyacı. Bütün bir sene çalıştıktan sonra deniz, kum, güneş veya doğa içerisindeki tatiller, ruhumuzun ve bedenimizin dinlenmesini sağlıyorlar. Ancak bir hafta boyunca kapalı bir otelde kalmak için binlerce lira harcamak o kadar da mantıklı değil. Sakin bir beldede, butik bir otelde kalarak de plajlardan faydalanarak da tatil yapmak mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.