Ay Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir

AY ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Ay çekirdeği ülkemizin en çok tüketilen kuruyemişlerinden bir tanesi ve Ege yöresinde çiğdem adıyla çağrıldığı da bir gerçek. Kendine has güzel tadı, kolay açılan kabukları ve bağımlılık yapıcı yapısı ile bu yerini korumaya devam edecek gibi görünen ay çekirdeği, aşırı tüketimden kaçındığınızda aslında insanoğlu için bir o kadar da faydalı. Ay çekirdeğinin faydaları nelerdir diyenler için araştırmalarımızı yaptık ve hemen bu bilgilere geçiş yapalım.

Ay çekirdeğinin en dikkat çekici yanı, içerisinde oldukça fazla miktarda folik asit ve E vitamini barındırması. Bu iki maddenin kalp sağlığına yüksek oranda etkisinin olduğu biliniyor ve E vitamininin vücudu serbest radikallerden temizlediğini de araştırmalar gösteriyor. Dolayısıyla sağlıklı bir dolaşım sistemi ve sağlıklı hücreler vasıtasıyla sinir sistemi ve beynin de daha iyi korunması mümkün hale geliyor.

Ay çekirdeğinde bulunan serotonin salgısını arttırıcı maddeler, ruhsal olarak insanların kendilerini daha iyi hissetmelerine de yardımcı oluyor. Böylelikle bağımlılık yapıcı zararlı kimyasal maddeler yerine ay çiçeği tüketerek sıkıntılardan uzak durmak mümkün oluyor. Gerginliği alan ve rahatlatan yapısı sayesinde strese bağlı hastalıklara da çözüm olabilen ay çekirdeği, aşırı tüketim halinde sivilcelenme gibi etkilere sahip olabildiği için kontrolsüz bir tüketim içine de girmemek gerek.

Kanserli hücrelerin sebep oldukları zararın üstesinden gelinmede ciddi bir destek sağlayan ay çekirdeği, hem mineral hem de vitamin içeriği sayesinde antioksidan etki göstererek kanserin ortaya çıkışını bile engelleyebiliyor veya geciktirebiliyor. Kalsiyum ve magnezyum açısından zengin olması iskelet sisteminin ve kas sisteminin de çalışmasını düzenleyici bir etkiye sahip.

Ay çekirdeğinin yağlı olduğunu biliyoruz ancak içerisindeki bu yağda yüksek oranda çinko bulunması, onu bağışıklık sistemini güçlendirebilmek için ideal besinlerden birisi haline getiriyor. Açık yaralara sahip olanlar ise yine bu çinkodan faydalanarak yaralarının daha kolay ve hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayabilirler.

Hipertiroid ve hipotiroid rahatsızlıklarına sahip olanlara da faydası dokunan çekirdek, selenyum içeriği sayesinde tiroid bezinde meydana gelebilecek fonksiyonel bozuklukların önüne geçilmesinde de ciddi bir etkiye sahip. Dolayısıyla tiroid hastaları doktorlarına ay çekirdeği hususunda danışarak onu tüketebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.