Avokado Yağının Faydaları Nelerdir

AVOKADO YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Yayın Tarihi07 Ekim 2016 | KOZMETİK BAKIM

Dönem dönem farklı yağ türlerinin kadın cilt ve saç bakımında popüler hale geldiği ve bir süre sonra unutuldukları bir gerçek. Fakat avokado yağının faydaları, onun diğer malzemeler kadar kolay unutulmasına engel oluyor diyebiliriz. Yıllardır gündemdeki pozisyonunu koruyan avokado yağı, cilt ve saç bakımını gerçekleştirmek isteyen kadınların en önemli malzeme tercihleri arasında yer alıyor diyebiliriz. Sizler için onu nerelerde kullanabileceğinize dair küçük bir araştırma yaptık.

Avokado yağının en dikkat çeken faydalarından bir tanesi, bir nemlendirici krem yerine onu kullanabiliyor olmanız. Piyasada satılan diğer nemlendirici kremlerin aksine herhangi bir yapay malzemeye sahip olmayan avokado yağı, tamamen doğal yollardan cildini nemlendirmek isteyenlerin birinci tercihi olacaktır. Bunun yanında ten tarafından kolayca emilebilmesi, bakterileri öldüren bir yapısının olması da avokado yağının en ciddi faydaları arasında bulunuyor.

Ergenlik döneminde sivilcelerle uğraşmaktan sıkılan kadın ve erkekler de avokado yağının cildi düzenleyen ve E vitamini ile besleyen yapısını seveceklerdir. Cildinizin ürettiği maddeleri düzenleyen ve böylece akne, sivilce gibi oluşumların ortaya çıkmasına engel olan avokado yağı, uzun vadede diğer kremler gibi daha fazla sivilceye sebep olmayacaktır.

Cildin beslenmesini sağladığı için ciddi bir yaşlanma engelleyici olan avokado yağı, hücrelerimizde üretilen enerjiden artakalan serbest radikalleri temizleyebiliyor ve bu radikallerin hücrelerimize zarar vermesine engel oluyor. Oksijen yakarak enerji üreten hücrelerimizden dışarı çıkan bu serbest radikaller, maalesef hücre yaşlanmasının da en büyük sebepleri arasında bulunuyorlar.

Saç bakımı için de avokado yağının oldukça geniş bir kullanım alanı var. Hem saç diplerinin yağlanması hem de saç uçlarına sürülerek kırıkların engellenmesi sayesinde her zaman daha parlak ve sağlıklı görünen saçlara sahip olabiliyorsunuz. Özellikle sıcak havalarda saçları kabaranlar ve kuruyanlar için oldukça etkili bir çözüm olduğunu söyleyebiliriz.

Yaz aylarında güneşin tenimize ne kadar büyük bir zarar verdiğini bilseydiniz bir daha güneşe çıkmazdınız. Lakin güneş koruyucu kremlerin barındırdıkları kimyasallardan endişe edenler ve bunları vücutlarına sürmek istemeyenler, güneşten koruyucu etkisi yüksek olan avokado yağından faydalanabilirler. Fakat çok yüksek korumaya ihtiyaç duyan beyaz tenliler ilk olarak doktorlarına danışırlarsa daha iyi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.