Asperger Sendromu Nedir

ASPERGER SENDROMU NEDİR?

Yayın Tarihi20 Kasım 2016 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Asperger sendromu uzun yıllardır tanımlanması, değerlendirmesi ve tedavi edilmesi hususunda özel eğitim alanında en çok karmaşa yaratan sendromlar arasında yer alıyor. Çünkü ilk olarak Hans Asperger adlı çocuk doktoru tarafından tanımlanan bu sendrom, yer yer otistik spektrum bozukluklarından kabul edilse de pek çok uzman onun bir engel, rahatsızlık ya da hastalık olmadığı, bir farklılık olduğu konusunda hemfikir denilebilir. Dolayısıyla asperger sendromu geçmiş senelerin aksine günümüzde biraz daha normal bir olgu ve karakter yapısı olarak kabul ediliyor.

Asperger sendromunu anlayabilmek için sadece tek bir veriye bakmak gerekli tanının koyulmasına yardımcı olmuyor çünkü bu sendromda bir çok farklı semptomun bir arada bulunması gerekiyor. Bu semptomlara alt başlıklar altında kısaca bir göz atalım.

Sosyallik ve Arkadaşlık Kurma

Asperger sendromuna sahip olan çocuklarda arkadaşlık kurmakta zorluk çekme, empati yoksunluğu, göz teması, yüz ifadesi, el hareketleri ve duruş gibi sözlü olmayan iletişim becerilerinde eksiklik dikkat çekici olmaktadır. Asperger sendromuna sahip olan bireyler otizmli çocukların aksine içlerine kapanmazlar ve hatta sosyal bile olabilirler. Ancak sosyal iletişimin tek yönlü olması sebebiyle karşılarındaki kişilerin düşünce ve duygularını önemsemedikleri görülebilmektedir. Duyguları anlamakta zorluk çekmeyebilirler ancak iş bunu uygulamaya gelince gözardı ederler.

Tekrar Eden İlgi ve Davranışlar

Aspergerli bireylerde belli konulara dair çok yoğun bir ilgi ve dikkat görülmektedir. Fakat zaman zaman ilgi gösterilen konularda gereksiz ve konuyla bağlantısız verilerin ezbere alındığı da görülmektedir. Bu bireylerin ilgi gösterdikleri konular giderek daha da özel şeyler haline gelirler ve aileleri ile iletişimde de bu konulara odaklandıkları için her zaman aynı şeyden konuştuğunu görebilirsiniz.

Her ne kadar aspergerli çocuklarda da otizm gibi tekrar eden fiziksel hareketler görülebilse de, kendilerini gizleme yetenekleri sayesinde bunları görmemeniz çok olasıdır.

Dil Kullanımı

Aspergerli çocuklar yaşıtlarıyla aynı zamanda konuşma yetisi kazanabilirler ancak konuşmadaki bazı farklılıklar onları ele verir. Gereksiz laf kalabalıkları, kelimelerin ikincil anlamlarını kavrayamama, kendilerine özgü bazı metaforları kullanma eğilimleri, bilgiç ve ukala konuşma tarzı, yanlış tonlama ve ses fazlalığı gibi durumlar görülebilmektedir. Genellikle normal çocuklardan çok daha fazla kelime haznesine sahip olan aspergerli çocuklar, buna karşın mecazi kelimelerde zorluklar yaşayabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.