Aşırı Stres ve Yorgunluk

AŞIRI STRES VE YORGUNLUK

Stres ve yorgunluk insan hayatının genellikle el ele kol kola giden durumları arasında yer alıyor ve bilhassa stresten kaynaklanan yorgunluk ve bitkinlik, insanların hayat kalitesinin ciddi anlamda düşmesine neden oluyor. Modern hayatın getirdiği yoğunluk, zamansızlık ve kötü çevresel koşullar ise maalesef bu durumun daha da körüklenmesinin temel sebepleri arasında bulunuyor.

Stres zaman zaman bir atak şeklinde gelebileceği gibi, sürekli olarak stres altında kalanların varlığı da yadsınmamalı. Stresi bir atak şeklinde yaşayanlar ve anlık streslerden dolayı kalbinin sıkıştığını hissedenler, ilk olarak derin derin ancak sakin nefesler almalılar. Bu şekilde gerçekleştirilen bir nefes kontrolü, beyne oksijen gitmesini kolaylaştıracaktır ve düşüncelerinizi sadeleştirecektir. Fakat panik nefes şeklinde değil kontrollü bir nefes almanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Yorgunluk ile birlikte giden stres tipi ise genellikle sürekli aşırı stres olarak nitelendirilen stres türüdür ve onunla başa çıkması biraz daha zor. Zira ilk olarak bu devamlı stresin sebeplerinin bulunması, ardından da bu sebeplerin ortadan kaldırılması gerekli. İş ve kariyer sorunları, evlilik problemleri, fazla sorumluluklardan kaynaklı stresler, varoluş sıkıntısı, maddi ve manevi dertler gibi durumlar, maalesef sürekli stresi bünyeye musallat ediyorlar ve bir süre sonra bu stresten dolayı bitkinlik, yorgunluk, hayattan keyif almama gibi belirtiler de ortaya çıkıyor.

Dolayısıyla ilk yapmamız gereken şey bizi bu uzun vadeli strese sokan şeyi bulmak ve ortadan kaldırmaya çalışmak. İşinde mutsuz olanlar iş değiştirebilir, evliliğinden mutsuz olanlar daha cesur adımlar atabilirler. Bunun yanında hayattaki dikkatimizi bizi sıkan şeylerin dışına çıkaracak hobi ve ilgi alanları ile ilgilenmek, sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkları bırakmak, yeni heyecanlara yelken açmak da stres ve kaygı düzeyimizi azaltacaktır.

Yapılan araştırmalar, doğru beslenen, doğru spor yapan ve doğru uyuyan insanların stresten genellikle muaf olduklarını gösteriyor. Zira hareketli, iyi beslenen ve uykusunu alan bir vücuttaki salgı bezleri, serotonin salgısını bol bol üretiyorlar ve bu salgı temel olarak mutluluk hormonu olarak da biliniyor. Stresin hızlı bir tedavisinin olmadığını ve onunla mücadelenin oldukça uzun sürebildiğini aklınızdan çıkarmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.