Aşılama Tedavisi ve Öncesi

AŞILAMA TEDAVİSİ VE ÖNCESİ

Yayın Tarihi08 Eylül 2013 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Aşılama Tedavisi ve Öncesi

Aşılama tedavisi öncesi nelere dikkat edilmesi gerektiği ve nelere yapılması gerektiği hakkında Brüksel Tüp bebek merkezi Direktörü Prof. Dr. Yücel Karaman bilgi veriyor…

Aşılama tedavisi öncesinde nelere dikkat edilmelidir?

Aşılama tedavisi öncesine kesin bir biçimde karar verilmeden evvel çiftin infertilite yani halk arasında bilinen adı ile kısırlık testleri detaylıca yapılmalıdır. Bayanın yumurtalarının uyarılması ve aynı zamanda da hassaslaştırılması adına uygulanacak ilaç ve yanı sıra iğneler işinde uzman ürologlar tarafından belirlenmelidir. Bunların yanı sıra hassas ekipmanlar yardımı ile yumurtaları çatlatılması ile birlikte spermin iç kısma girmesi de kolay bir hal alır. Bu aşamalar kaydedilmeden evvel doğrudan aşılama yöntemine geçildiği takdirde aşılama tedavisinin de başarıya ulaşmama ihtimali oldukça yüksektir. Bu tür detaylar oldukça fazla önem taşımaktadır. Anne adayına çatlatma iğnesi uygulanır. Bu işlemi izleyen en geç bir bucuk gün içinde ikinci aşamaya yani aşılama aşaması geçilir böylelikle aşılama tedavisinde olabildiğince fazla başarı elde edilir. Çiftlerden istenilen ultrasonlarda herhangi bir nedene bağlı bir problem ile karşılaşılırsa aşılama tedavisi bir miktar ertelenebilmektedir. Ya da tedaviye kısa süreliğine ara verilebilmekte.  Aşılama tedavisi oldukça ciddiyet gerektiren bir tedavi yöntemidir.

 

Aşılama tedavisi başlamadan evvel çiftler neler yapmalıdır?

Uygulama başlamadan bir ya da iki gün evvel erkeğin hiçbir şekilde boşalmaması gerekmektedir. Bu durum gerçekleşmediğinde erkeğin sperm sayısında bir miktar azalmalar meydana gelmektedir. Böylelikle de aşılama işlemi başarıya ulaşamaz. Klinikte erkeğin menisi alındığı anda hiçbir madde kullanılmamalıdır. Menini alınmasında kullanılan maddeler spermin niteliğini bozabilmektedir.

Aşılama işlemi nasıl olur?

Aşılama işleminde erkekten alınan meni anne adayına iki şekilde yerleştirilir. İntraservikal veya intrauterin yöntemi ile konulmaktadır. Yalnız meni cinsel münasebet yolu ile konulmamaktadır. Enjektör ya da özel olarak üretilen kanüller kullanılmaktadır. Anne adayında herhangi bir ağrıya ya da sızıya sebebiyet vermemektedir.

Aşılama Yöntemi

Yoruma kapalı.