Armut Tatlısı Nasıl Yapılır Tarifi

ARMUT TATLISI NASIL YAPILIR TARİFİ

Armut tatlısı evlerinizde hazırlayabileceğiniz ve misafirlerinize, ailenize sunabileceğiniz en güzel tatlı tarifleri arasında yer alıyor. Zira hem pek çok tatlıya nazaran daha sağlıklı bir yapıda olması, hem de evin hijyeninde hazırlanabilmesi, onu favorimiz haline getiriyor. Bir defa yiyenin onu tekrar tekrar yiyebilmek için arzu göstereceğini de belirtmek gerekiyor. Bilhassa yemekli misafirlere yemeğin ardından sunacak güzel görünen ve iyi tada sahip bir tatlı arıyorsanız, kesinlikle denemeden geçmeyin. Armut tatlısı nasıl yapılır diyenler için en iyi tarifi sizlerle paylaşıyoruz.

Armut Tatlısı Malzemeleri

  • Vişne suyu (altı yüz mililitre, şekersiz)
  • Tarçın (iki adet, çubuk)
  • Armut (üç adet)
  • Karanfil (beş adet)
  • Anason (üç adet, yıldız)
  • Limon kabuğu (bir çay kaşığı)
  • Karabiber (dört adet, tane)
  • Şeker (yüz elli gram)
  • Portakal kabuğu (bir çay kaşığı)

Armut Tatlısı Nasıl Yapılır Tarifi

Armut tatlımızı yapmaya başlarken ilk olarak armutlarımızın kabuklarını soyarak başlıyoruz ve bunu yaparken bir kabuk soyucu kullanmanız, etinden çok fazla parça almamak için oldukça önemli. Armudun kabuğu haricinde herhangi bir yerini çıkartmıyoruz ancak tabanlarını düz olacak şekilde keserek dik durmasını sağlayabilirsiniz.

Bunun ardından bir tencere içerisine vişne suyumuzu, baharatlarımızı ve şekerimizi ekliyor, kısık ateş üzerinde bu karışımı bir süre ısıtıyoruz ancak kaynatmıyoruz. Eğer şekerli vişne suyu bulabildiyseniz, tarife eklenen şeker miktarını azaltmanız gerekeceğini unutmayın.

Şimdi ocaktaki bu su içerisine armutlarımızı yerleştiriyoruz ve kısık ateşte kapağını kapatarak yaklaşık olarak yarım saat boyunca pişiriyoruz. Sosunu bir miktar çektiği zaman yeterli olacaktır. Armutlarımız piştiklerinde güzel kırmızı bir renk alacaklardır.

Artık onları suyun içerisinden çıkartabiliriz ve tabaklara yerleştirdikten sonra tenceredeki sostan bir miktar üzerinde gezdirerek servis edebiliriz. Eğer tatlının biraz daha süslü olmasını isterseniz üzerlerine veya yanlarına biraz kaymak ekleyebilir, çikolatalı sos ile süslemeler yapabilir, krem şanti veya çırpılmış krema ekleyebilir, hatta dondurma bile ekleyebilirsiniz.

Tek başına armut tatlısının biraz yavan olacağını düşünüyorsanız meyveleri çeşitlendirmek adına yanına bir ayva tatlısı da ekleyebilirsiniz. Böylece iki farklı meyvenin kendine has sunduğu aroma, tatlıyı daha zengin hale getirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.