Araba Nasıl Daha Az Benzin Yakar

ARABA NASIL DAHA AZ BENZİN YAKAR?

Otomobil sahibi olmak, dilediğiniz yere dilediğiniz an gidebilme keyfini size sunduğu için, arabanızı çok sevdiğinizi biliyoruz. Ancak maalesef bu lüksün bir de bedeli var: yakıt tüketimi. Araba nasıl daha az benzin yakar sorusu akılları kurcalamaya devam ediyor ve biz de en kısa yoldan benzin tasarrufu etmenizi sağlayacak önerileri bir araya getirdik.

Gaz Pedalı – Yakıt İlişkisi

Genellikle yakıt tüketiminin aracın devri ile ilgisi olduğu düşünülür ancak bu tam olarak doğru değil. Zira devir ve hızın yakıta etkisi tabii ki mevcut ama gaz pedalına basma oranı da bunu değiştirenler arasında. Gaza çeyrek basmak, yarım basmak ve tam basmak arasında bazen o kadar çok yakıt tüketimi farkı olabiliyor ki, bu fark litrelerle ölçülebiliyor. Dolayısıyla gaz pedalına yüklenmeden önce tekrar düşünmelisiniz.

Düşük Devir – Yüksek Devir

Yokuş aşağı ve düz sürüşlerde düşük devirde aracınızı kullanmak ve gaz pedalına az basmak mümkün. Ancak yol yukarı doğru eğimlendikçe vites düşmemekte, düşük devirde kullanmakta ısrar etmek, maalesef gaz pedalına daha fazla basmayı gerektiriyor. Dolayısıyla hem motoru zorlayarak ona zarar veriyorsunuz, hem de gaz pedalına çok basarak yakıt tüketimini arttırıyorsunuz. Bunun yerine gaz pedalına hafif bir şekilde basabileceğiniz vitese düşmeniz, yakıt tasarrufu yapmanıza yardımcı olacaktır.

Boşta Gitmeyin

Artık karbüratörlü otomobil pek kalmadı denilebilir. Enjeksiyonlu otolar ise yokuş aşağı viteste gidişlerde hiç bir şekilde yakıt tüketmiyorlar. Bu yüzden, yokuş aşağı giderken boşa aldığınız aracınızın rölantide yaktığı yakıt miktarı, viteste yokuşu inan araçtan daha fazla olacaktır. Ayrıca boşta aracı sürmenin kontrolü zorlaştırdığını da söylemek mümkün.

Bakımını Yapın

Bakımsız araçlar daha fazla yakıt tüketirler. Hava filtresi, yağ, elektronik sensörler gibi pek çok parçanın bir ömrü olduğu için, bu parçaların daima yeni olmasına dikkat etmelisiniz. Giderek eskiyen ve pislenen parçalar ise düzgün performans göstermedikleri için araç az gidecek ama çok yakacaktır.

Hafifleyin

Aracınızın bagajında bir gün işinize yarayabilecek onlarca şeyi saklamayı seviyor olabilirsiniz. Fakat bunların hepsi birer ağırlık oldukları için yakıt tüketimini arttırıyorlar. Gerekmeyen her şeyi aracınızın dışında tutmalısınız.

Pencere – Klima Çelişkisi

Hızlı giden bir araçta pencereleri açmak paraşüt etkisi yapar, ancak dur kalk trafikte ise klima hem verimli çalışmaz hem de kalkışlar esnasında çok yakıt tüketir. Bu yüzden, şehir içinde mümkün mertebe klimanızı değil camınızı açın, ancak sabit hızlı uzun yolculuklarda klimayı tercih edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.