Antioksidan Ne Demek

ANTİOKSİDAN NE DEMEK?

Yayın Tarihi28 Kasım 2016 | BESLENME

Antioksidan ne demek sorusunu son zamanlarda oldukça sık bir şekilde duyuyoruz çünkü insanlar bu kelimeyi sürekli duydukları ve antioksidan içeren besinleri aldıkları halde onun ne olduğunu veya ne işe yaradığını pek bilmiyorlar. Televizyonlardan gazetelere kadar her yerde antioksidan almanın önemi anlatılırken, onu neden almamız gerektiğine dair pek az bilgi veriliyor. Dolayısıyla biz de aklınızda oluşabilecek bu soruya bir cevap vermeye çalıştık.

Antioksidanların başlıca görevi, vücudumuzda dolaşan serbest radikallerin ortadan kaldırılmasını sağlamak ve şimdi de tabii ki serbest radikal nedir sorusu karşımıza çıkıyor. Serbest radikal olarak adlandırılan moleküllerde, oldukça yüksek bir enerji bulunur ve bu moleküllerin bir elektronu fazladır veya eksiktir. Vücudumuzdaki enerji üretim süreçleri sonucunda ortaya çıkan bu zararlı moleküller, sahip oldukları eksik elektronu hücrelerimize saldırarak onlardan kapmaya çalışırlar ve bunun sonucunda hücremizin temelini oluşturan DNA, RNA gibi yapılar zarar görürler.

Pek çok hücre bu DNA zararını telafi edebilme kabiliyetine sahip ancak bazı kişilerde DNA yenilenmesi daha zor gerçekleştiği için bir süre sonra mutasyonlar ortaya çıkar ve hücreler kanserli hücrelere dönüşürler. Elbette bunda stres, kötü hayat koşulları, sigara, alkol, hava kirliliği gibi pek çok faktör de etkili ancak serbest radikaller ne yaparsanız yapın vücudunuzda üretileceklerdir.

Fakat serbest radikallerle savaşmamızı sağlayan bir şey var ve bunun adı da antioksidanlar! Antioksidanlar serbest radikallere karşı bir mücadele içine girerler ve aslında vücudumuz tarafından da üretildikleri halde onları dışardan alarak vücudumuza daha fazla destek olmak mümkün. Antioksidanlar her ne kadar bir tedavi aracı olmasalar da, serbest radikallerden kaynaklanan hastalıkların önlenmesinde ciddi bir pay sahibidirler.

En dikkat çekici antioksidanlar arasında ise A vitamini, C vitamini, E vitamini ve Selenyum bulunmaktadır. Beyaz et, kırmızı et, deniz ürünler, yumurta ve tahıllar, sert kabuklu yemişler, yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller, yeşil biber, çilek, domates, havuç, brokoli, kara lahana, kayısı ve diğer açık renge sahip olan meyvelerde antioksidanların yüksek oranda bulunduğunu belirtmek gerekiyor. Fakat bazı besin desteği ürünlerde de antioksidanları dışarıdan hap şeklinde alabiliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.