Anti Aging Nedir, Ne Demektir

ANTİ AGİNG NEDİR, NE DEMEKTİR?

Yayın Tarihi21 Eylül 2016 | ESTETİK CERRAHİ

Anti Aging son senelerde sıklıkla adını duyduğumuz tabirler arasında bulunuyor ancak anti aging nedir sorusuna net bir şekilde cevap verenlerin sayısı da bir o kadar az. Kelime anlamıyla “anti-yaşlanma” olarak tercüme edebileceğimiz anti aging, aslında yaşlanmanın etkilerinin olabildiğince geciktirilmesi, bunun yanında yaşlanma sürecinin sağlıklı ve dengeli bir halde gerçekleştirilebilmesi için uygulanan yöntemlerin ve tekniklerin bütününe deniliyor.

Vücudumuz embriyo olarak anne karnında oluşmaya başlamamızdan itibaren ciddi bir enerji üretim süreci içerisine girer ve oksijen vasıtasıyla vücuda girmiş olan besinlerin yakımı, dolayısıyla enerji üretimi gerçekleşmiş olur. Ancak bu üretim sürecinde ortaya çıkan serbest radikaller de hücrelerimize saldırmaya başlarlar. Enerji üretiminde açığa çıkan maddelerin onlarca yıl boyunca hücrelerimize saldırmaları ise elbette hücrelerin yapılarının uzun vadede bozulmalarına neden olur.

Bunun yanında ömrümüz boyunca bölünerek çoğalan hücrelerimiz, yaşlandıkça bölünme kabiliyetlerini ve içlerindeki genetik kodları kaybetmeye başlarlar. Bu kayıplar yıllar boyunca biriktiklerinde, maalesef bir süre sonra hastalıklar ve organ iflasları başlar, insan hayatı fizyolojik anlamda son bulur.

Anti aging ise kilo kontrolü, doğru beslenme, spor, düzenli hayat, mineral ve vitamin destekleri, hormon ölçümleri ve sağlıklı ruh hali vasıtasıyla yaşlanmanın bu etkilerinin ortadan kaldırılmasını amaçlar. Sanılanın aksine anti aging bir tedavi değil, bir yaşam tarzı olarak benimsenmesi gereken yöntemler bütünüdür.

Sadece antioksidanlar alarak, mineral ve vitamin destekleri ile anti aging felsefesini bir yaşam tarzı haline getirmek mümkün değildir. Vücudun ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini fazla olmayacak ama eksik de olmayacak şekilde almak, doğru miktarda hareketliliğe sahip olmak, stresten ve yorucu bir hayat tarzından uzak durmak, ayrıca sağlıklı bir çevre içerisinde bulunmak, anti aging’i hayata doğru şekilde uygulamak için elzem.

Maalesef son senelerde anti aging adı altında saçma tedaviler güden sözde uzmanlar, bu felsefenin biraz ayağa düşmesine ve şarlatanlık olarak değerlendirilmesine sebep oldular. Halbuki sağlıklı yaşamın özü olarak nitelendirilmesi gereken anti aging, sağlıklı ve uzun bir ömür yaşamak isteyenlerin en büyük kaynakları arasında bulunuyor. Unutmayın ki sağlıklı yaşam tarzı, sizi ve sevdiklerinizi ömrünüzün sonuna dek koruyacaktır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.