Annelerin Yaptığı Hatalar

ANNELERİN YAPTIĞI HATALAR

Anne olmak hayattaki en zor işlerden birisi ve bu nedenle herkesin biz kadınlara hakkımızı vermesi gerekiyor. Fakat bu işin zor olması ve bizim de bunu gönüllü olarak üstlenmemiz, hatasız bir annelik yaptığımızı da her zaman göstermiyor. Annelerin yaptığı hatalar çocukların gelecekteki yaşamlarını genellikle ciddi anlamda etkiliyor ve bu nedenle ona karşı davranışlarınızda dikkatli olmalı, hatalardan kaçınmalısınız. Dilerseniz hemen annelerin yaptığı en büyük hatalara göz atalım.

Pek çok anne maalesef çocuğunun kolayca oyalanmasını sağladığı için çocuğunun eline tablet gibi cihazlar veriyor fakat bu cihazlar onun zihinsel ve fiziksel gelişimine büyük bir ket vuruyor, onu gerçek hayattan uzaklaştırıyor. Siz ev işi yaparken onun ayak altında olmaması güzel geliyor olabilir fakat çocuğunuzun kendini oyalamayı, sabretmeyi öğrenmesi ve gerçek hayatı görmesi için onu işlerinizde yanınızda tutmalısınız. Zira her istediği zaman her istediği şeyin yapılmayacağını bilmesi gerekiyor.

Bazı anneler ve aynı zamanda babalar, çocuklarını hayatlarının orta noktası haline getiriyorlar ve bu durum çocuğun psikolojisinde farkedilmeyen yaralar açıyor. Çocuğunuza iyi bir şekilde bakmanız gerekiyor ancak onun her talebine evet demeniz, devamlı onu mutlu etmek için çaba göstermeniz, her şeyi dışarıdan almaya alışmasına neden olacaktır. Hayatta her şeye erişmek mümkün değildir ve çocuğunuza hayır cevabı vermeniz bunu öğrenmesini sağlayacaktır.

Öğretmenler çocuğun eğitiminde büyük önem taşıyorlar ancak günümüzde anneler öğretmenlerin çocuklarını uyarmaları halinde bile ortalığı ayağa kaldırıyorlar. Halbuki anne baba dışındaki kişilerden gelecek eleştiriler eğer haklı eleştirilerse çocuğunuzun bunların duyması gerekiyor. Aksi taktirde toplumdaki diğer bireylere rahatsızlık vermeye başlayabilir ve bunu hiç umursamaz. Kötü davranışlarını bırakması için öğretmenine kızmamalı, öğretmeniyle görüşerek neler yapabileceğinizi öğrenmelisiniz.

Bazen de çocuktan korkmak annelerin en büyük zaaflarından birisi. Çocuğunuz ona verdiğiniz yemeği yemiyorsa, yemek yememesinden  korkarak devamlı seveceği şeyleri hazırlamaktan kaçının. Anneler maalesef bu konuda çok zayıflar ve çocuklarının ağlamasından tabiri caizse deli gibi korkuyorlar. Halbuki bazen onların da sınırlandırılmaları, ağlasalar bile isteklerine ulaşamamaları gerekiyor. Her şeye kolayca erişen çocuklar bir süre sonra anne babalarını bir kukla gibi yönetebiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.