Anne Sütünü Artırmanın Yolları

ANNE SÜTÜNÜ ARTIRMANIN YOLLARI

Bebeklerin en az 2 yıl boyunca emzirilmesi onların hem fiziksel hem de ruhsal gelişimleri için tüm uzmanlar tarafından öneriliyor. Yetersiz anne sütü alan çocukların hem hastalıklara daha kolay yakalandıkları hem de yaşıtlarına göre öğrenmede zorluk çektikleri bilinen bir gerçek. Bu nedenle anne sütünü her zaman bol ve yeterli miktarda tutabilmek için her annenin uyması gereken anne sütünü artırmanın yollarına değineceğiz.

Emzirme döneminde çocuğunuza verdiğiniz ve sütün içerisinde bulunan enerji sizin vücudunuz tarafından üretildiğinden dolayı sütünüzün kalitesi ve miktarı direkt olarak sizin tükettiğiniz maddelerle ilgili. Tükettiğiniz besinlerin bir kısmı kendi vücudunuz tarafından harcanırken kalanı da anne sütüne gidiyor ve bu nedenle yeteri kadar beslenebilmek anne sütü için çok önemli.

Anne sütünün bebeğiniz için hem yeterli hem de sağlıklı olması için azami önem göstermeniz gerekiyor. Yapmanız gerekenler maddelemek gerekirse şöyle:

–      Yediğiniz besinlerin değerlerini korumak ve faydalı içerikleri anne sütü yardımıyla bebeğinize taşıyabilmek için çay gibi içeceklerin mümkün mertebe tüketilmemesi gerekiyor. Özellikle yemeklerle birlikte çay tüketimi kansızlığa kadar gidebilen sonuçlar doğuruyor ve kendisi için yeterli demiri bulamayan vücudunuz anne sütüne de gereken desteği veremiyor.

–      Meyve ve sebzeleri düzenli olarak tüketerek gerekli mineral ve vitaminleri alabilirsiniz. Böylece hem bebeğiniz hem de kendinizin günlük ihtiyaçları kolayca karşılanacak ve sütünüzün kalitesi yükselecektir.

–      Çocuğunuzun göz gelişimi için A vitamini bakımından zengin olan yeşil yapraklı sebzeleri, kayısı gibi meyveleri ve havucu eksik etmemelisiniz.

–      Süt ve süt ürünleri anne sütü üretiminize yardımcı olacaktır. Bu ürünlerin içerisinde bulunan kalsiyum anne sütünün de içerisinde bulunan maddelerden bir tanesi ve henüz kemik gelişimini tamamlamamış bebeğiniz için çok değerli. Gerekli protein desteğini sağlamak için yeterli miktarda yumurta tüketimi ve baklagilleri de unutmamalısınız.

–      Anne sütünüzün büyük bir kısmının sudan oluştuğunu eminiz ki biliyorsunuzdur. Sütün üretilmesi için gerekli olan suyu günde en az 2 litre su tüketerek ve su kaybetmenize neden olacak aktivitelerden uzak durarak elde etmelisiniz.

–      Doktorunuzun önermediği diyet, rejim ve ilaçlar gibi suni çözümleri kullanmamaya dikkat edin. Anne sütünün azalmasına sebep olacak bu tip kulaktan dolma tedaviler hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için zararlı olacaktır.

–      En önemlisi emzirmeye devam ettikçe anne sütünüzün devam edeceğini unutmayın. Düzenli olarak bebeğinizi emzirmek sütünüzün de sürekli ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Sütünüzün bebeğiniz için olan değerini unutmamanız ve onun gelişimini tamamlaması için elinizden geleni yapmanız çok önemli. Özellikle genç anneler bu tip konularda sabırsız olabiliyorlar ancak şimdi göstermediğiniz sabır ileride çocuğunuzun gelişimini etkilemekte ve hem sizin hem de onun mutsuzluğuna sebep olmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.