Anne Sütü Nasıl Saklanır

ANNE SÜTÜ NASIL SAKLANIR

Yayın Tarihi19 Ekim 2012 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Anne sütü bebekler için en önemli besin kaynaklarından birisi. Özellikle diğer gıdalara ihtiyaç duyulmayan ve sadece anne sütü ile beslenmesi gereken zamanlarda bebeğin sağlıklı şekilde gelişmesi için elzem olan anne sütünü bazen saklamak gerekebiliyor.

Seyahatlerde, hayat koşturmacası içerisinde ve emzirmek için uygun olunmayan diğer zamanlarda bebeğinizin aç kalmaması ve sütünüzden faydalanması için anne sütünü saklamanız gerektiği kadar bunu doğru koşullar altında gerçekleştirmeniz de çok önemli.

Anne sütünü saklamak için dikkat etmeniz gereken bazı şartlar var. Her ne kadar 19-22 derece sıcaklıklarda 10 saate kadar saklama imkanınız olsa da daha uzun süre saklamak için elbette buzdolabına ihtiyacınız olacaktır. 0-4 derece sıcaklıklar arasında 7-8 güne kadar saklanabilen anne sütünü elbette elinizden geldiğince az saklamak zorunda olmanız daha iyi olacaktır.

-19 derecede sabit bir sıcaklığa sabit olan derin dondurucularda 6 aydan daha fazla saklayabileceğiniz anne sütü iki kapılı buz dolaplarının dondurucu bölmelerinde 3 ay saklanırken tek kapılı buz dolaplarının dondurucu bölümünde 2 hafta boyunca saklanabiliyor.

Eğer anne sütünüzü sakladıktan sonra ne kadar vakit geçtiğinden tam olarak emin değilseniz bebeğinizi riske atmaktan kaçının ve hiç bir şekilde bir besin olarak kullanmayın.

Anne sütünüzü saklarken sert plastikten yapılma ve çok iyi kapanan kapaklara sahip kapları kullanabileceğiniz gibi anne sütü için özel olarak tasarlanmış süt torbalarını da kullanabilirsiniz.

Eğer sakladığınız anne sütünü kullanmak istiyorsanız kesinlikle direkt olarak bir ısı kaynağına maruz bırakmayın. Akış halinde olan bir suyun altında çözüp ısıtmanız gereken anne sütünü kaynama noktasına getirmemeniz de çok önemli. Sütün homojen olmasını sağlamak için sallamanız gerekiyor ancak bunu yavaşça ve sütün besin değerlerine zarar vermeyecek şekilde gerçekleştirmelisiniz.

Sütün ısıtılması için kesinlikle mikrodalga ve benzeri fırınları kullanmayın. Radyoaktivite barındıran bu tip cihazlardan anne sütünüzü uzak tutmalısınız.

Her ne kadar çok tavsiye edilmese de dondurup çözdüğünüz anne sütünü 24 saate kadar gene buz dolabında saklayabilirsiniz. Ancak yeniden donmamasına kesinlikle dikkat etmelisiniz.

Anne sütü nasıl saklanır konusunun temel detaylarına bu şekilde açıklık getirdik. Ancak yine de unutmayın ki sütünüz en iyi şekilde emzirirken bebeğiniz için faydalı durumda. Bu nedenle mecbur kalmadıkça saklanmış sütü bebeğinize vermemenizi öneriyoruz.

One Response to ANNE SÜTÜ NASIL SAKLANIR

  1. canan diyor ki:

    anne sütünü çalışan anneler meccbur saklamak zorunda daha detaylı bilgiler rica ediyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.