Anlaşmalı Boşanma Nasıl Oluyor

ANLAŞMALI BOŞANMA NASIL OLUYOR?

Yayın Tarihi23 Şubat 2016 | EĞİTİM

Pek çok çift, evlilikte huzur bulamadığı zaman anlaşmalı boşanma yolunu tercih ederek yolunu ayırabiliyor, böylece hayatına daha huzurlu bir şekilde devam edebiliyor. Ancak maalesef bu işin adliye yakınlarındaki arzuhalcilerin hazırladıkları dilekçeler ile biraz gelişigüzel bir şekilde yapılması, bazen prosedürlerin yanlış veya eksik takip edilmesine de neden olabiliyor. Sizler için anlaşmalı boşanmada dikkat etmeniz gereken noktalara biraz değinmeye çalışacağız ve atmanız gereken adımlardan bahsedeceğiz.

İlk olarak unutmamanız gereken şey, boşanma dilekçenizi ve diğer geri kalan prosedürleri bir avukat vasıtasıyla hazırlamanız gerektiği. Zira boşanma esnasında talep etmeniz gereken şeyleri o sizden daha iyi bilecektir ve bu nedenle haklarınızı korumanız mümkün olacaktır. Pek çok kadın, çocuğun velayetini almayı unutmadığı halde maalesef kendi başına iş yaptığından yoksulluk ve iştirak nafakası almayı başaramamakta, ilerleyen zamanlarda da bu talepte bulunamamaktadır. Avukatınız size neleri talep etmeniz ve almanız gerektiği konusunda destek olacaktır.

Anlaşmalı boşanma ile boşanmak isteyen tarafların, en az bir yıldır evli olmaları gerekiyor. Yani henüz yeni evliyseniz ve aklınıza boşanma düştüyse, bunu anlaşmalı olarak yapma şansınız bulunmamakta ve diğer boşanma türlerinden birisine başvurmalısınız. Bu durum biraz da insanların keyfi olarak evlenip boşanmalarını engellemek için konulmuş kurallar arasında yer alıyor.

Bunun yanında, anlaşmalı boşanmanın sağlanabilmesi için, adı üzerinde olduğu gibi, eşinizle her konuda anlaşmış olmanız gerekiyor. Çocuğun kimde kalacağı, tazminat ve nafaka konusu, mal paylaşımının nasıl olacağı gibi tüm konularda gerçekleştirdiğiniz anlaşmanın boşanma protokolünüz içerisinde açık bir şekilde belirtilmesi, hakimin boşanmanızı onaylaması için önemlidir. Bu detayların eksik olması halinde davanızın uzayabileceğini ve boşanmanızın anlaşmalı boşanma olmaktan çıkabileceğini unutmamalısınız.

Ayrıca boşanma davasının duruşmasının olduğu gün, her iki tarafın da hakim karşısında hazır olması bekleniyor çünkü hakim protokol ve dilekçelerde yer alan beyanları bir defa da sözlü olarak duymayı talep edecektir. Eğer gereken günde orada olmazsanız davanız karara bağlanamayacaktır ve bu nedenle boşanma da gerçekleşmeyecektir. Bu durumda ise maalesef anlaşmalı boşanma yerine çekişmeli boşanma davası ile karşı karşıya kalmanız mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.