Amerikan Salatası Nasıl Yapılır Tarifi

AMERİKAN SALATASI NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi17 Ekim 2017 | YEMEK TARİFLERİ

Amerikan salatası aslında piyasada pek çok farklı adla da anılıyor ve bu nedenle benzer bir salatayı farklı isimler altında görmeniz de mümkün. Lakin ülkemizde genel olarak Amerikan salatası denilmesi tercih edildiği için biz de tarifimizi ona göre hazırladık. Bilhassa özel günlerde güzel et yemeklerinin yanında mükemmel bir salata haline gelen Amerikan salatası, bunun yanında çeşitli alkollü içeceklerin yanında bir meze olarak da tüketilebiliyor. Amerikan salatası nasıl yapılır tarifimizi sizler için hazırladık.

Amerikan Salatası Malzemeleri

  • Havuç (iki adet)
  • Bezelye (bir buçuk su bardağı)
  • Patates (iki adet)
  • Mayonez (üç yemek kaşığı)
  • Salatalık turşusu (on adet)
  • Tuz (bir çay kaşığı)
  • Yoğurt (üç yemek kaşığı)

Amerikan Salatası Nasıl Yapılır Tarifi

Salatamızı yapmaya başlarken ilk olarak havuçlarımzım kabuklarını bir soyacak vasıtasıyla soyuyor, aynısını patateslerimiz için de yapıyoruz. Bunun ardından her iki malzemeyi de kullanacağımız bezelyelerin boyutlarına aşağı yukarı denk olacak şekilde küpler halinde doğruyoruz.

Havuç, patates ve bezelyelerimiz eşit olduklarında, onları sıcak su içerisinde kaynatıyor ve ne tam pişene kadar ne de çok diri kalana kadar kaynatmaya devam ediyoruz. Farklı malzemelerin kaynama zamanı farklı olduğu için havuçları, patatesleri ve bezelyeleri farklı tencereler içerisinde kaynatmayı da tercih edebilirsiniz.

Malzemelerimiz yeterince piştiklerinde sıcak sularını hemen döküyor, ardından üstlerine soğuk su ile şoklama yapıyoruz. Böylece malzemelerimiz hem diri ama yumuşak olacaklardır hem de besin değerlerini korumak biraz daha mümkün olacaktır. Hepsine aynı işlemi yaptıktan sonra bir tel süzgeç üzerinde bekletebilir ve sularının güzelce akmasını sağlayabilirsiniz.

Bunun ardından malzemeleri bir salata tabağı içerisine alıyor, içine turşularımızı da doğruyor ve tuzu da ekledikten sonra hepsini birbiriyle güzelce karıştırıyoruz. Şimdi ayrı bir kap içerisinde mayonezimizi ve yoğurdumuzu da güzelce karıştırıyor, iyice homojen haline gelmesini sağlıyoruz.

Mayonezli karışımı sebzelerin olduğu kaba ekledikten sonra bir kaç tur daha karıştırarak hepsinin birbirine geçmesini sağlıyoruz. Bu noktada artık salatamızı tüketebilirsiniz ancak isterseniz üzerine biraz da karabiber serperek daha hoş bir aroma elde edebilirsiniz. Yalnız, salatayı çok bekletmeyin çünkü Amerikan salatası sulanmaya oldukça müsait bir salata.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.