Alışveriş Yapmadan Duramıyorum

ALIŞVERİŞ YAPMADAN DURAMIYORUM

Yayın Tarihi08 Ağustos 2017 | EĞİTİM

Alışveriş yapmadan duramıyorum cümlesini kuran kadın veya erkek o kadar çok kişi var ki, aslında alışveriş deliliğinin tüm insanlarda öyle ya da böyle bir şekilde var olduğunu söyleyebiliriz. Dürtüsel alışveriş olarak da nitelendirilen bu durum, maalesef mağazalarda dolaşırken bir anda kendinizi alışveriş içerisinde bulmanıza neden oluyor ve e-ticaretin de yaygınlaşmasıyla birlikte alışveriş dürtüsü evlerimize kadar rahatça girebiliyor. Gördüğümüz reklamlar, indirimler ve fırsatlar, alışveriş yapmamız için bizi adeta gaza getiriyor. Sizler için bu dürtüyü biraz törpüleyebilmek için yapmanız gerekenlerden biraz bahsedeceğiz.

Alışveriş tutkusunu yenmenin en iyi yollarından bir tanesi, cüzdanınızda çok fazla nakit taşımamak ve aynı zamanda kredi kartınızı iptal ettirmek, iptal ettirmek istemiyorsanız da en azından limitini düşürmek yahut evde bırakmak. Maalesef harcanacak paranızın olması sizi alışveriş konusunda rahatlatacaktır ve bu yüzden git gide daha fazla şey satın almak için sizi zorlayacaktır. Kredi kartları ise sanki para harcamıyormuş gibi yaşamanıza neden oldukları için ay sonunda sizi üzeceklerdir. Dolayısıyla ilk kuralımız bizi alışveriş yapmaya itecek finansal araçları ortadan kaldırmak.

Geçmişte yaptığınız alışverişlerin bir kaydını tutmak ve bu alışverişlerden ne kadar tatmin olduğunuzu incelemek de yapılabilecekler arasında. Her ne kadar bir şeyi ilk satın aldığımızda bir tatmin duygusu hissetsek de, bir kaç gün sonra aynı alışverişi düşündüğümüzde, pek o kadar da tatmin edici olmadığını farkedebiliyoruz. Son 30 günde neler aldığınızı ay sonunda kontrol etmek ve ne kadarının gereksiz olduğunu görmek, sizi gelecek alışverişlerinizde biraz dizginleyecektir.

Bankada fazla paranız kaldığında da alışveriş yapmadan duramıyorsanız, paranızı yatırım araçlarında değerlendirin. Yatırım fonları, altın, vadeli mevduat, döviz, bireysel emeklilik, hisse senetleri gibi çok sayıda yatırım aracı, paranızın bir işe yaradığı ve çoğaldığı duygusunu sizde uyandırmayı başaracaktır. Sürekli olarak para harcamak yerine onun arttığını görmek ise bir süre sonra daha fazla birikim yapmanız için de sizi heveslendirecektir.

Tabii ki alışveriş tutkusundan vazgeçmenin bir diğer etkeni ise, kendinize yeni bir tutku bulabilmek! Satın almak değil üretmekten keyif almak için tek yapmanız gereken yetenekli olduğunuz bir konuda bir şeyler üretmeye çalışmak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.