Alışveriş Hastalığı Neden Olur

ALIŞVERİŞ HASTALIĞI NEDEN OLUR?

Yayın Tarihi03 Mayıs 2016 | EĞİTİM

Alışveriş hastalığı neden olur sorusu maalesef her geçen gün çevremizi daha çok sarıyor çünkü bu rahatsızlığa kapılanların adedi de giderek artıyor. Her ne kadar alışveriş hastalığı ya da alışveriş bağımlılığı genellikle kadınlara atfedilen bir rahatsızlık olsa da, maalesef günümüzde erkekler de bundan nasiplerini almaya başladılar diyebiliriz. Sizler için bu rahatsızlığı masaya yatırdık ve çözüm yollarına dair bir kaç değerlendirmede bulunduk.

Alışveriş hastalığı, özellikle duygusal olarak yaralanmış olan kadın ve erkeklerin başvurdukları ve pek de bilinçli şekilde yapmadıkları çözümler arasında. Alışveriş yapmanın ve para harcamanın getirdiği rahatlık, biraz madde kullanımına benziyor ve alışverişin ardından elde kalan suçluluk duygusu ise bu mutsuzluğun bir döngü haline gelmesine neden oluyor. Lakin aslında sizi tedavi etmeyen bu sahte alışveriş terapisi, uzun vadede bir de ekonomik sıkıntıları beraberinde getirerek her şeyi daha kötü bir hale getiriyor.

Bunun temel sebeplerinden bir tanesi ise tabii ki günümüzde ortaya çıkan tüketim temelli yaşam. Televizyonlardan tutun da internet sitelerine kadar artık her yanımızda bizleri bir şeyler satın almaya yönlendirecek reklamlar yer alıyorlar ve bunlardan kaçış genellikle pek de mümkün değil. Bu kadar fazla reklama maruz kalmak ise satın alma dürtülerimizi ateşliyor ve satın almanın bizleri iyi hissettireceği düşüncesini beynimize sokuyor.

Halbuki alışveriş hastalığını yenmek isteyenlerin ilk yapmaları gereken şey, öncelikle ruhsal sıkıntılarını gerekirse bir uzman yardımıyla yenmeye çalışmak, ardından da kredi kartlarını kapatmak ve internet tarayıcılarında reklam engelleyici eklentileri kullanmak.

Zira elinizin altında her an bir ödeme aracının bulunması ve bu aracın cebinizde beş kuruş olmasa dahi para harcamanıza imkan tanıması, maalesef uzun vadede büyük sıkıntılar doğuruyor ve bir borç sarmalı ile baş başa kalıyorsunuz.

Yapılan araştırmalar, tüketicilerin direkt olarak nakit ödemeler yapmaları halinde alışverişin bedeli konusunda daha bilinçli olduklarını gösteriyor ve bu nedenle mağaza gezerken direkt olarak yanınızda nakitle gitmenin size biraz daha fikir vereceği aşikar. Eğer bir süre nakit olarak alışveriş yaparsanız, aslında ne kadar büyük miktarda bir parayı nelere verdiğinizi farkedebilir, böylece pişman olarak gelecek satın almalarınızda daha dikkatli olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.