Alıç Sirkesi Nasıl Yapılır

ALIÇ SİRKESİ NASIL YAPILIR TARİFİ

Alıç meyvesi ülkemizin her yöresinde bulunuyor ancak her yerde farklı bir adla adlandırıldığı için yukarıda bulunan resimdeki meyveden bahsettiğimizi söyleyebiliriz. İnsan sağlığı için çok ciddi faydaları olan alıç, aynı zamanda kurutularak veya sirkesi yapılarak da saklanabiliyor ve böylece sene boyunca tüketilebiliyor. Alıç sirkesi nasıl yapılır diyenler için elimizden geldiğince detaylı olmaya çalıştık çünkü alıçtan üretilen bu sirke sayesinde onun tüm faydalarını salatalarımızın, yemeklerimizin içerisine koymak mümkün oluyor.

Alıç Sirkesi Malzemeleri

  • Alıç (bir kilogram)
  • Elma (bir adet)
  • Kaya tuzu (bir buçuk tatlı kaşığı)
  • Toz şeker (bir tatlı kaşığı)
  • Elma sirkesi (bir çay bardağı)
  • Su (iki litre)

Alıç Sirkesi Nasıl Yapılır?

Alıç sirkemizi yaparken ilk olarak içerisine beş litre kadar su doldurulabilen bir şişe buluyoruz ancak bunun içerisine sadece elimizdeki iki litrelik suyu koyuyor, ağzına kadar suyla doldurmuyoruz. Bunun ardından alıç meyvelerimizi temiz su altında güzelce yıkıyor, üstünde kalan suları süzdürüyor ve hepsini kuruluyoruz. Alıçlarımızın suları aktıktan sonra onları suyu koyduğumuz şişenin içerisine koyuyoruz ve ardından elmamızı da dilimliyor ve şişenin içerisine atıyoruz.

Sirkemizi, şekerimizi ve tuzumuzu da şişenin içerisine ekledikten sonra ağzını hiç hava almayacak bir şekilde kapatıyoruz ve şişeyi güzelce sallayarak tüm malzemelerin birbirine geçtiğinden emin oluyoruz.

Sirkemizin güzelce mayalanabilmesi için onu sabah ve öğle saatlerinde güneşin altında tutuyor, diğer saatlerde ise kuru, serin ve güneşsiz bir ortamda bekletiyoruz. Eğer hava sıcaklıkları çok yüksekse ve güneş de devamlıysa sadece sabahları güneş aldırmanız yeterli olacaktır. Sirkenin içerisindeki bakterilerin çoğalabilmeleri için güneş ışığından gelen enerjiye ihtiyaçlarının olduğunu belirtelim. Bu nedenle şişemizin şeffaf olması daha çok işimize yarayacaktır.

Şişemizi on gün boyunca bu şekilde beklettikten sonra artık sirkemiz hazır olacaktır. Sirkeyi diğer parçacıklardan ayırabilmek için bir tülbent kullanarak sirkenin kalanını başka bir şişeye aktarabilirsiniz. Süzgeç de kullanabilirsiniz ancak tülbent süzme konusunda çok daha başarılı bir sonuç verecektir.

Sirkenizi artık güneş görmeyecek ve serin bir yerde çok uzun bir süre saklayabilir ve kullanabilirsiniz. Onu salatalar başta olmak üzere her şeyin içine katabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.