Alerji mi Grip mi

ALERJİ Mİ GRİP Mİ?

Alerji, soğuk algınlığı ve gribin belirtileri zaman zaman benzer olabiliyor ve bu nedenle bizler de hemen telaş ediyor, hatta bazen yanlış tedaviler uyguluyoruz. Halbuki alerji mi grip mi sorusunu cevaplamak için her iki rahatsızlığın da belirtilerine biraz hakim olmak gerekiyor. Aksi taktirde kişinin tam olarak hangi rahatsızlığa sahip olduğunu bilmeden ona yanlış bir şekilde davranmamız ve yanlış bir bakımdan geçirmemiz mümkün olabiliyor. Dilerseniz kış aylarında bizi şaşırtan bu ikileme bir çözüm bulmaya çalışalım.

Pek çok insanda alerjiler mevsimsel olarak değişim gösterebiliyorlar çünkü mevsim geçişlerinde giyilen kıyafetlerden tutun da ev havalandırmasına ve tüketilen meyve sebzelere kadar çok sayıda şey değişiyor. Dolayısıyla kış ayları geldiğinde bir anda soğuk algınlığı ya da gribe yakalanmış gibi davranmamız mümkün oluyor. İnsanlar ise bu değişimleri bazen fark edemedikleri için alerjilerinin olduğu anlaşılamıyor. Ev tozuna alerjisi olan insanlar kış döneminde evin havalandırmasının azalması ile birlikte alerjilerini ortaya çıkarabiliyorlar veya kış aylarında balık tüketiminin artması balık ürünlerine alerjisi olanların alerjilerini azdırabiliyor. Gıda ve çevresel etkenlere tepkileri doğru ölçmek tanıyı koymak için gerekli.

Her iki rahatsızlıkta da burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve öksürük gibi şikayetler bulunsa da, alerjilerde genellikle ateş bulunmaz ve bu bakımdan grip ile alerjinin ayrımı ateşin varlığı ile anlaşılabilir. Soğuk algınlığı ve alerji arasındaki fark ise öksürüğün soğuk algınlığında gece saatlerinde devam etmesi ve sabah kalkınca gelen öksürük krizleridir. Halbuki alerjideki öksürükler biraz daha gün içine yayılmaya müsaittirler.

Alerjilerde deri döküntüleri, gözlerde şişlikler, kusma ve bulantı, karın ağrısı, dışkıda kan olması gibi bazı diğer ek belirtiler de olabileceği için bunların ayrımını iyi yapmak gerekmektedir. Pek çok insan gribin ve soğuk algınlığının alışılageldik bir rahatsızlık olmasından dolayı dinlendirmeyi ve onu güzelce beslenmeyi yeterli görür fakat alerjilerin uzun vadede sizin için ciddi anlamda hayati risk oluşturduğunu unutmamak gerekiyor. Alerji kaynakları ortadan kalkmadıkça onu iyileştirmek de mümkün değil.

Alerji, grip ve soğuk algınlığı arasındaki fark en iyi şekilde sağlık kurumlarında anlaşılabilir ve bu nedenle geçmeyen şikayetlerde bir doktora görünmeyi de unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.