Aldatıldığımı Öğrendim, Ne Yapmalıyım

ALDATILDIĞIMI ÖĞRENDİM, NE YAPMALIYIM?

Yayın Tarihi21 Nisan 2016 | EVLİLİK

Aldatmak öyle ya da böyle bir şekilde evli çiftlerin hayatında kendisine yer buluyor ve sanıldığı kadar az rastlanan bir fenomen de değil. Pek çok aile, maalesef ya erkek ya da kadın tarafının başkalarıyla birlikte olmaya başlaması nedeniyle dağılıyor, dağılmasa bile huzursuzluklar içerisinde karmakarışık bir hal alıyor. Dolayısıyla aldatıldığımı öğrendim, ne yapmalıyım diyenlerin kafası da iyice karışıyor ve bu işin içinden çıkmak oldukça zor hale geliyor.

Yapılan araştırmalar, erkeklerin genellikle biraz daha tek gecelik aldatmalara meyilli olduklarını, kadınların ise daha ilişki bazındaki aldatma türlerine eğilimlerinin olduğunu gösteriyor. Fakat bazen tek gecelik aldatmaların ilişki tipindeki aldatmalar kadar kötü olmadığına dair bir algı oluşturulmaya çalışıldığı da ortada. Halbuki, aldatmak aldatmaktır ve bu konuda tek gecelik, iki gecelik, sürekli-süreksiz gibi bir kategorizasyon yapmak pek de doğru sayılmaz.

Aldatıldığınızı öğrendikten sonra ilk yapabileceğiniz şey, elbette eşinizi affetmek. Fakat bazı erkekler, affedildikten sonra bir daha aldatmaya tövbe ederlerken, bazıları ise bunu daha sonraki aldatmalar için bir dayanak noktası olarak kabul ederler. Bu yüzden eşinizi iyi tanımanız ve onu gerçekten affedebilecekseniz bunun onun üzerinde nasıl bir etkisinin olacağını iyi tartmanız gerekiyor. Aksi taktirde aynı mutsuzluk sebepleriyle tekrar tekrar karşılaşmanız mümkün olacaktır. Elbette gerçekte affedemeyecekseniz ve sürekli bunu kendinize dert edecekseniz, hiç affetmeseniz daha iyi olacaktır.

Affetmeme yolunu seçenler ise ilk önce bir avukat ile görüşerek hem kendisi hem de varsa çocuğu için yasal imkanların neler olduğunu araştırmalılar. Zira ülkemiz hukukunda aldatılmak haklı bir evlilik feshi sebebi olarak görülüyor ve kadın ile çocuğunun bu konuda elde edebileceği pek çok yasal destek mevcut. Hem maddi hem de manevi tazminat almanıza imkan tanıyan bu durum, kendinizi ve çocuğunuzu geçindirebilmek için oldukça yardımcı olabiliyor.

Çocuğu olan çiftler, aldatıldıklarını öğrenseler bile bunu çocuklarına çok fazla yansıtmaktan ve onun gözü önünde kavga edip durmaktan uzak durmalılar. Zira çocukların en güvendikleri insanlar anne ve babalarıdır ancak her iki ebeveynin de bu durum nedeniyle kendini küçük düşürmesi, çocuğun kendine güvenini maalesef biraz sarsacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.