Akşam Yemeğinin Önemi Nedir

AKŞAM YEMEĞİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Yayın Tarihi08 Şubat 2016 | BESLENME

Her ne kadar genel olarak herkes günde 3 öğün besin tüketmeye alışmış olsa da, yurtdışında olduğu kadar ülkemizde de 2 öğün, hatta 1 öğün ile günü geçiştirme alışkanlıkları yayılmaya devam ediyor. Genellikle kilo verme amaçlı olarak yapılan bu uygulamalar ise, her öğünün kendi faydasının olduğunu unutmamıza neden oluyor. Zira akşam yemeğinin önemi nedir sorusuna pek çok kişi pek bir öneminin olmadığı cevabını veriyor ve bu öğünü atlayarak kahvaltıya kadar aç duruyor. Lakin durum pek de böyle değil ve aşırıya kaçmadan tüketilecek bir akşam yemeği, vücudunuz için önemli.

Akşam yemeği, bedenimizin sabaha kadarki dinlenme sürecinde kullanacağı enerjiyi tedarik etmektedir ve bu nedenle kesinlikle atlanmamalı. Fakat bu dinlenme esnasında enerji tüketimimizin düşük olması sebebiyle fazla kaloriler almaktan da kaçınmak gerek. Yani, dev bir sofra, envai çeşit yağlı yemekle birlikte tatlıları da akşam yemeğinize dahil ediyorsanız, yanlış yoldasınız diyebiliriz.

Günün en temel öğünü kahvaltı ve öğlen yemeği olduğundan, akşam yemeklerini hafif tutmamız gerekiyor. Bilhassa çok fazla ekmek tüketmeyi bırakmalı, salata ve beyaz et tercihlerini değerlendirmeli, akşama enerji bulacak şekilde fakat aşırı kalorilerden de kaçınacak şekilde beslenmelisiniz. Eğer hafif bir akşam yemeğinden sonra çok fazla acıkıyorsanız, yatmadan en az bir kaç saat önce biraz meyve atıştırması da yapabilirsiniz.

Akşam yemeğini atlamak ve önemsiz gibi görmek ise hem sabahları çok aç ve yorgun kalkmanıza neden olacaktır, hem de günlük olarak düzenli almanız gereken vitamin ve minerallerden sizi aciz bırakacaktır. Ancak yatmadan en az 4-5 saat önce bir şeyler yemeyi bırakmanız gerektiğinden, akşam yemeği saatlerini doğru bir şekilde düzenlemeli, işten geldikten sonra yemek saatini çok geciktirmemelisiniz. Ne kadar geciktirirseniz uyku esnasında yağa dönüştürdüğünüz enerji miktarı o kadar artacaktır.

Sadece akşam yemeği yiyerek yapılan diyetleri de sizlere önermiyoruz. Sabah kalktıktan sonra vücudunuzun inanılmaz bir enerji ihtiyacı olmaktadır ve bu enerjiyi kahvaltıyla alması, güne iyi başlaması için gerekli. Öğle yemekleri ise bilhassa tempolu geçen çalışma günlerinde bir destek olarak kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

One Response to AKŞAM YEMEĞİNİN ÖNEMİ NEDİR?

  1. 4x4 araba yarışı diyor ki:

    her öğünün kendince büyük önemi var atlanmamalı. özellikle küçük çocuklarda düzenli beslenme çok önemli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.