Akraba Evliliğinin Sakıncaları Nelerdir

AKRABA EVLİLİĞİNİN SAKINCALARI NELERDİR?

Akraba evlilikleri ülkemizde oldukça yaygın bir şekilde görülüyor ve yurtdışında da bazı ülkelerde yaygınlığını koruyor. Ancak yapılan araştırmalar bu evliliklerin pek çok sağlık problemine gebe olduğunu gösteriyor ve özellikle doğan çocuklar büyük risk altındalar. Akraba evliliğinin sakıncaları nelerdir sorusunu sizler için cevaplandırmaya çalıştık.

Uzmanlar, akraba evliliği sonucunda doğan çocukların genetik problemlere sahip olma ihtimallerinin normal evliliklerdeki çocuklara göre iki kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Akraba evliliği sonucu doğan bebeklerin yüzde sekizinden fazlasında genetik kusurlar bulunuyor ve bu hiç de azımsanmayacak bir rakam denilebilir. Genellikle bireyler etraflarındaki akraba evliliği yapmış kişilerin çocuklarında herhangi bir sorun olmamasından güç alıyorlar ancak bu durum sadece bir kaç kişinin evliliği ile kısıtlandırılamayacak kadar ciddi. İstatistikler genel anlamda akraba evliliklerinde genetik sorunların bir problem olmaya devam ettiğini açıkça ortaya koyuyorlar.

Bazı yerlerde, özellikle de küçük beldelerde ise, insanların artık hatırlayamadıkları akrabalık bağlarının bulunması, alakasız bireylerin bile bir yerden akraba olması sonucunu doğurarak riskleri arttırıyor. Bu nedenle küçük kasabalarda başka kasabalardan gelin ve damatlar alınarak genetik çeşitlilik farkında olmadan arttırılıyor.

Bu genetik kusurların en büyük sebebi, hem anneden hem de babadan gelen genlerin bebeğin DNA’sını oluşturması. Yani iki ebeveynde de aynı rahatsızlığın genleri bulunuyorsa, bu genler karşı karşıya gelebiliyorlar ve sonucunda rahatsızlık ortaya çıkıyor. Bunun olmama ihtimali de var ancak akraba olan bireylerin genetik olarak yakın olmalarını dikkate alırsak, olma ihtimali normalden kat kat daha yüksek.

Bu demek değildir ki her akraba evliliğinde bebekte bir kusur olmalı. Özellikle ilk nesildeki akraba evliliğinde herhangi bir sorun çıkmama ihtimali hayli yüksek ancak nesiller geçtikçe kuzenlerin devamlı olarak birbirleri ile evlenmeleri, kusuru taşıyan genlerin yoğunluğunu arttıracaktır ve uzun vadede kaçınılmaz bir şekilde bebeklerde genetik rahatsızlıklar ortaya çıkacaktır.

Tek kromozom üzerinden taşınan rahatsızlıkların varlığı ise akraba evliliğinden bağımsız denilebilir. Zira bu rahatsızlıkların ortaya çıkabilmeleri için tek bir ebeveynden genetik olarak gelmeleri yeterli. Ancak karşılıklı genetik kod gerektiren rahatsızlıklarda risk normal evliliklerin iki katı kadar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.