Akne ve Sivilcelere Kesin Çözüm

AKNE VE SİVİLCELERE KESİN ÇÖZÜM

Yayın Tarihi23 Eylül 2016 | KOZMETİK BAKIM

Akne ve sivilceler maalesef bilhassa ergenlik dönemlerimizde bizlere ciddi anlamda rahatsızlık veriyorlar fakat ergenlik bittikten sonra da sivilcelerle başı dertte olanların adedi azımsanmayacak kadar çok. Cildimizin her zaman en güzel şekilde görünmesi için mücadele gösteriyoruz fakat maalesef akneler bu çabamızın önüne geçiyor ve hem fiziksel hem de ruhsal olarak bizleri etkiliyorlar. Akne ve sivilcelere kesin çözüm arayanlar ise bu işin bir hayli uzun sürebildiğini dikkate almalılar.

Sivilcelerle mücadele etmeden önce ilk bilmeniz gereken şey, hiç bir tedavi yönteminin ve maskenin cildi temiz tutmak kadar etkili olmadığı. Bilhassa yağlı ciltlere sahip olanlar, ciltlerinde bulunan yağ kanallarının tıkanmasına engel olabilmek için özellikle yüzlerini günde iki defa sakin ve dikkatli bir şekilde temizlemeliler. Fakat sürekli olarak yüzü temizlemek buradaki kanalları fazla uyaracağı için daha fazla sivilceye sebep olacaktır. Bu yüzden temizliğinizi günde 1-2 defa ile sınırlandırmanız en iyi sonuçları almanıza destek olacaktır.

Elbette çeşitli yüz maskeleri de akneler ile mücadelede etkin rol oynuyorlar. Lakin maskelere girişmeden önce kilo kontrolünüz olduğundan, düzenli beslendiğinizden ve yoğun stres altında kalmadığınızdan da emin olmalısınız. Zira bu faktörlerin de sivilce oluşumu hususunda çeşitli rollerinin olduğu biliniyor.

Tarçın ve Bal Maskesi

2 kaşık bal ve içine atacağınız 1 kaşık tarçın, sivilcelere karşı kullanabileceğiniz temel maskeyi oluşturacaktır. Bu maskeyi temiz cildinize yavaş yavaş ve dairesel hareketlerle sürdükten sonra yirmi dakika kadar bekleyebilir, daha sonra ılık bir su vasıtasıyla maskenizi yüzünüzden temizleyebilirsiniz.

Her iki ürünün de ciddi anlamda bakteri karşıtı özelliklere sahip olması, bunun yanında balın yapışkanlığının gözeneklerin içlerine kadar temizliğe imkan tanıması, onu ciddi bir yüz temizlik aracı haline de getirebiliyor. Diğer pek çok maske tipi ise bal tarçın karışımı kadar etkili olmadığı ve yer yer yan etkiler barındırdığı için sizlere onları önermiyoruz.

Ek Öneriler

Sivilcelere karşı mücadele ediyorsanız yüzünüzü temiz tutmanın yanında onu nemlendiriciler ile desteklemeyi, bol bol su içmeyi, yastık kılıfınızı temiz tutmayı ve yüzünüze dokunmayı bırakmayı unutmamalısınız. Sivilcelerin tek bir çözümünün olmadığını, bir çözümler bütünü gerektirdiklerini aklınızdan çıkarmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.