Akıllı Telefonla Fotoğraf Çekme Teknikleri

AKILLI TELEFONLA FOTOĞRAF ÇEKME TEKNİKLERİ

Yayın Tarihi27 Eylül 2016 | EĞİTİM

Akıllı telefonlarımızın günümüzde temel fotoğraf çekme araçlarımızdan bir tanesi haline geldikleri bir gerçek. Geçmişte bu iş için yanımızda makineler gezdiriyorduk fakat artık onlara hiç gerek kalmadı denilebilir. Fakat akıllı telefonlar ile çekilen fotoğraflarda yapılan kritik hatalar, maalesef kötü sonuçların alınmasına neden oluyorlar ve bu hatalarda kaçınarak en güzel sonuçları elde etmek oldukça kolay. Akıllı telefonla fotoğraf çekme teknikleri hakkında bilgi arayanlar için temel kuralları hemen anlatalım.

Kalite Ayarını En Yüksekte Tutun

Yüksek çözünürlüğe sahip fotoğraflar bellekte daha çok yer kaplayacaklar ancak her zaman daha iyi görüneceklerdir. Bu nedenle çekiminiz esnasında kaliteden ödün vermeyin ve cihazınızın izin verdiği en yüksek kaliteden faydalanın.

Yakınlaştırma Yapmayın

Fotoğraf makinelerinde bulunan analog yakınlaştırma, maalesef neredeyse hiç bir akıllı telefonda bulunmuyor ve bunun yerine dijital yakınlaştırmadan faydalanılıyor. Fakat dijital yakınlaştırmanın tek yaptığı şey fotoğraflarınızı sündürmek ve bir alana yoğunlaşmak. Hiç kullanmasanız da olur diyebiliriz.

3’te 1 Kuralını Kullanın

Fotoğraf çekerken odaklanmak istediğiniz nesneyi ekranın tam ortasına almayın, bunun yerine ekranın sağ veya sol üçte birlik bölümünde tutun. Yapılan araştırmalar, nesnenin ortada bulunmadığı fotoğrafların daha fazla beğeni aldığını ve paylaşıldığını gösteriyor. Ayrıca bu yöntemle fotoğraflarınıza biraz sanat da katabilirsiniz.

Kamerayı Temizleyin

Pek çok kimse yıllar boyunca akıllı telefonunun kamerasını temizlemiyor. Halbuki kameranın üzerinde biriken pislikler ve yağ, maalesef kalitenin ciddi anlamda düşmesine sebep oluyor. Arada bir akıllı telefon kameranızı nemli bir bez ve ardından kuru bez ile temizlemelisiniz.

Manuel Netlikten Faydalanın

Telefonunuzun otomatik olarak netleme yaptığı kesin ancak maalesef çoğu zaman cihazın ayarladığı netlik bizim için yeterli olmuyor veya yanlış objeleri netleyebiliyor. Bu sorunların önüne geçmek için parmağınızla tam olarak istediğiniz nesneye dokunun ve onu netleyin. Böylece çok daha güzel sonuçlar alacağınızı siz de göreceksiniz.

Işık ve Gölge Oyunları, Farklı Bakış Açıları

Her fotoğrafınızı aynı uzaklıktan, aynı açıdan ve aynı ışık altında çekmek zorunda değilsiniz. Bunun yerine tüm bu değerleri bir şekilde değiştirerek güzel sonuçlar elde etmeye çalışın. Pek çok kullanıcı maalesef ne kadar farklı fotoğraflar çekebileceğinin farkında değil ve bunun yüzünden hep aynı basmakalıp fotoğraflarla hayatına devam etmek zorunda kalıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.