Aile Baskısının Sonuçları ve Etkileri

AİLE BASKISININ SONUÇLARI VE ETKİLERİ

Yayın Tarihi02 Kasım 2013 | EĞİTİM

Aile baskısı, özellikle ülkemiz gibi toplumsal ve kolektif yaşantının daha yoğun hissedildiği ülkelerde ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır ve çocukların, ergenlerin ve yetişkinlerin birer birey olmadıkları düşünülerek aileler tarafından uygulanmaktadır. Temel anlamıyla, çocuğun kendi fikir, düşünce, istek ve davranışlarının dikkate alınmadan, onun neleri yapacağına ailesi tarafından karar verilmesi ve bunların gerçekleştirilmemesi durumunda hem psikolojik hem de fiziksel şiddet uygulanması anlamına gelen aile baskısı, özellikle gelenekler ve töreler ile desteklenmektedir. Dolayısıyla, bilhassa ergenlik döneminde yaşanan yüksek dereceli aile baskısı, çocuğun kendi benliğini bulmasını engellemekte ve hem sosyal yaşantısında, hem iş yaşantısında hem de iç yaşantısında onarılması zor yaralar bırakmaktadır.

Elbette anne ve babalar sahip oldukları hayat deneyimi nedeniyle büyük bir avantaja sahipler fakat sahip oldukları bu deneyimlerin onları daha muhafazakar kıldığı bir gerçek. Henüz hayata ailelerine göre çok daha umut dolu yaklaşan ve kendi öz deneyimlerini oluşturmak isteyen gençler, maalesef kendilerini gerçekleştirmek için yapmaları gerekenlere ulaşmakta baskı nedeniyle sıkıntılar yaşıyor ve ilerleyen yaşlarda kendi ailelerinde de benzer sorunların oluşmasına neden oluyorlar.

Karşılaşılan sorunlar arasında, yetişkinlik dönemine gelen çocuğun kendine güveninin olmaması, sürekli olarak kendini beğendirmeye çalışması, istikrarlı ilişkiler kuramaması, evlilik yaşantısının inişli çıkışlı olması ve kariyerinde cesur adımlar atamaması gibi günlük hayatı ciddi derecede etkileyecek sorunlar yer almaktadır.

Tabii ki aile baskısının sonuçları sadece bunlarla bitmiyor. Çocuklarımız yaptıkları şeyleri ve başardıkları işleri, duygularını aileleri ile paylaşmak isterler. Ancak eğer ebeveynleri çocukların yaptıkları şeylere sürekli kulp takar, cezalandırır, küçük görür ve baskı hissettirirlerse, bu anlatma hevesi zaman içerisinde yerini kaçınmaya bırakır. Dolayısıyla aile baskısı kurarak kontrol ettiğinizi sandığınız çocuğunuz, yavaş yavaş size kendini açmayı bıraktığı için onun, sizin istediğiniz gibi davrandığı sanısına kapılırsınız. Bu durum ise çocuğunuza dair kontrolün tamamen elinizden kaçmasına neden olur.

Pek çok aile çocuklarının ancak baskı ile güven altında olacağını, namusunu koruyacağını ve benzer düşünceleri sık sık dile getirir. Fakat unutmamanız gereken nokta, siz ne kadar sıkmaya çalışırsanız çalışın, kafasına bir şey koyan gencin her zaman için onu yapacak bir yol bulacağıdır. Dolayısıyla onun yaptıklarından, arkadaşlarından, sevgilisinden haberdar olmamanız, herhangi bir şekilde şiddete uğraması ya da soruna sahip olması durumunda sizin olayın dışında kalmanıza neden olur ve onları korurken aslıda tehlikenin içine atmanızı sağlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.