Ağlayan Bebek Nasıl Susturulur

AĞLAYAN BEBEK NASIL SUSTURULUR?

Yayın Tarihi17 Temmuz 2014 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Bebekler genellikle uykuları geldiğinde, gazları olduğunda ya da acıktıklarında ağlarlar ancak bu sadece o anlarda ağlayacaklarının garantisi değildir. Bazen sizi özledikleri için, canları sıkıldığı için ya da tamamen sebepsiz yere de ağlamaya başlayabilen bebekleri sakinleştirmek ve susturmak da tabii ki ailelelere düşen görevlerden bir tanesi olur. Çok uzun sürelerle ağlama kabiliyetine sahip olan bebekler bunu bazen bir krize bile dönüştürebilirler ve devamlı ağlamanın önüne geçebilmek için anne babaların doğru şekilde davranmaları gerekmektedir.

Genellikle kendilerini rahatsız hisseden bebeklerin ağlama ihtiyacı hissetmeleri nedeniyle, sürekli olarak ağlaması ve susmaması durumunda bebeğinizi güzel ve rahat bir yere yatırmayı deneyebilir, uzanırken ona ufak ve hafif şekilde masajlar yapabilirsiniz. Eğer masajınız etkili olursa bebeğiniz kendini güvende ve rahat hissedecek, ağlama ihtiyacı son bulacaktır. Rahatsızlığının nerede olduğunu bulamazsanız genellikle sırt ve göbek bölgelerinin masaj yapılması gereken bölgeler olduğunu da belirtelim.

Eğer durduğu yerden sıkıldıysa ve bu nedenle ağlıyorsa bebeğinizi televizyonun başına koymaktansa ona yavaşça evi gezdirmeye, balkondan dışarıyı göstermeye çalışın. Eğer yaşadığınız yer müsaitse ve bahçeli bir eviniz varsa bahçede atacağınız küçük bir tur can sıkıntısının geçmesini de sağlayacaktır. Ebeveynler maalesef çoğunlukla bebeklerinin vakit geçirmesi için onların görüntülü elektronik sistemlerin başına koymaktadırlar ancak bu cihazların çocuk sağlığı üzerinde ciddi zararlarının olduğu ve onların gelişimlerini kötü yönde etkilediği bilinmektedir.

Bazen çocuklar ebeveynlerini görmekten de sıkılabilirler ve bu bebeklerde bile gerçekleşebilir. Yakın çevreniz ve ailenizin de bebeğinizle ilgilenmesini sağlarsanız bundan mutlu olma ihtimali oldukça yüksek. Zira bebekler de yetişkinler gibi bir akla, dünya algısına ve duyulara sahiptirler. Bu durum onların yabancıları veya ailelerini anlayabilmelerini sağlar ama devamlı olarak aynı kişileri gören bebeklerin bundan sıkıldıkları da görülmemiş değildir diyebiliriz.

Fakat bazen ağlama seansları dışarıdan belli olmayan bazı rahatsızlıklardan da kaynaklanabilir ve bunların ciddi hastalıklar olma ihtimali her zaman mevcuttur. Eğer önerilerimize rağmen bebeğiniz ağlamayı kesmiyor ve gazı yoksa, altı temizse ve aç değilse doktorunuzu aramanız gerekmektedir. Herhangi bir acil durumda önlem alınabilmesi için doktorunuza günün her saatinde erişmekten çekinmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.