Ağlayan Bebek Nasıl Sakinleştirilir

AĞLAYAN BEBEK NASIL SAKİNLEŞTİRİLİR?

Bebeklerin ağlama huylarının genellikle bir rahatsızlığa işaret ettiği söylenebilir. Gazı geldiğinde, acıktığında, uykusu geldiğinde veya canı yandığında ağlayan bebekler genellikle bu tip sebeplerden dolayı seslerini çıkarmalarına rağmen zaman zaman hiç yoktan yere ağlamaya başladığını, hatta ağlama krizlerine girdiğini de görebilirsiniz. Bunun en temel sebebi ise herhangi bir şeye canının sıkılması, sizi özlemiş olması veya canının ağlamak istemesi olabilir. Bebeklerle tam anlamıyla iletişim kuramadığımız için o an neler düşündüklerini tahmin etmemiz ve buna göre davranmamız da yer yer zorlayıcı olabiliyor. Ağlayan bebek nasıl sakinleştirilir diyenler için en işe yarar önerilerimizi bir araya getirdik.

Eğer bebeğinizin altının temiz olduğundan, gazının kalmadığından, karnının tok olduğundan ve herhangi bir rahatsızlığının bulunmadığından eminseniz, biraz keyfi bir ağlama ile karşı karşıya olabilirsiniz. Bu nedenle ilk önce onu rahat ettirecek bir şekilde yatırabilir veya destekleyerek oturtabilir, küçük ve hafif bir masaj ile rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. Bebekler kendilerini anne babalarının güveni altında hissettiklerinde genellikle ağlamayı kestikleri için bu masaj ona güveni vermenizde yeterli olacaktır.

Bazen de hareketsizlikten sıkılan bebekler olabiliyor ve onlara biraz evi gezdirmek, balkona çıkarmak, parkta dolaştırmak gibi eğlenceli etkinlikler gerekiyor. Pek çok anne baba bebeğini TV karşısına oturtmayı tercih etse de, bebeğin gelişimi için televizyonun zararlı olması nedeniyle kesinlikle bunu yapmanızı önermiyoruz. Tablet, akıllı telefon ve diğer görüntülü elektronik cihazlar da aynı şekilde çocuklar için bir hayli zararlılar.

Lakin bebekler anne babalarıyla birlikte olmaktan da zaman zaman sıkılabilir, daha fazla sosyallik için başkalarına ihtiyaç duyabilirler. Bilhassa gün içerisinde diğer aile bireylerini gören bebekler, sadece anne babaları ile kaldıklarında bunu yetersiz bulabilirler. Bebeklerin konuşamamalarına karşın bir hayli akıllı olduklarını unutmamalı, onların da farklı şeyler tecrübe etme ihtiyaçlarına saygı duymalısınız. Zira sizin haricinizdeki kişilerle iletişime geçmeye çalışan bebeğiniz, bu sayede hem kelime haznesini daha rahat genişletecektir hem de toplumsal hayata daha kolay uyum sağlayacaktır.

Hiç bir şekilde ağlamasına çözüm bulunamıyorsa dışarıdan fark edilmeyen bir rahatsızlığı olabileceği için doktorunuzla görüşmeniz de uygun olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.