Ağız Yaralarına İyi Gelenler

AĞIZ YARALARINA İYİ GELENLER

Ağız yaraları veya diğer adıyla aftlar, maalesef hayatın bir gerçeği ve pek çok kişinin bu yaraları geçirebilmek için bir hayli mücadele gösterdiği bir gerçek. Her ne kadar sigara içenlerde ağız yarası ortaya çıkma ihtimali bir hayli düşük olsa da, sigara kullanmayanların her ay düzenli olarak bir şekilde tek tük ağız yaraları ile karşılaşma olasılıkları var. Ağız yaralarına iyi gelenlere değinmeden önce buna sebep olabilecek şeylere dilerseniz hep birlikte göz atalım.

Ağız yaralarının temel sebepleri arasında ağız bakımını yapmamak, eksik yapmak başta geliyor ancak bunun yanında yoğun stres altında kalmak, hormonal değişim dönemlerine denk gelmek ve sağlığa zararlı gıdaları tüketmek gibi pek çok sebebi daha mevcut. Bu temel sebeplere ek olarak ağız yaralarına neden olabilen faktörleri kısa bir liste halinde belirtmek gerekirse;

  • Genetik faktörler
  • Chron hastalığı
  • Çölyak hastalığı
  • Demir eksikliği
  • B12 vitamini eksikliği
  • Sigarayı bırakmak
  • Hijyen kurallarına riayet etmemek
  • Mikrop taşıyan kişiler ile birlikte olmak, öpüşmek
  • Bazı ağrı kesiciler ve ilaçların kullanımı

Yukarıdaki faktörlerden uzak kaldığınızda ağız yaralarınızın hali hazırda çıkmayı azaltacaklarını söyleyebiliriz. Fakat ağzınızda yara çıkacak diye sigarayı bırakmamazlık etmeyin elbette. Sigaranın vücudunuza verdiği zarar ağız yaralarına nazaran çok daha büyük.

Ağız yaralarınız hali hazırda çıktılarsa onları geçirebilmek için uygulayabileceğiniz bazı doğal yöntemler de var ancak bunların bazılarına erişim zor olduğundan sizler için en kolay yöntemleri değerlendirdik.

Ağız yaralarına karşı en etkili mücadele veren şeylerden bir tanesi çay. Çayın içerisindeki kendine has asit, tüm bakteri, mantar ve virüslere karşı inanılmaz bir etkiye sahip ve kullanılmış bir çay poşedini yaralarınızın üzerinde on beş dakika kadar beklettiğinizde iyileşme etkisi çok daha hızlı olacaktır.

Bunun yanında bol adaçayı ile hazırladığınız bir su her zaman için ağız gargarası olarak kullanılabilir. Kavanoz içerisine koyduğunuz çok miktarda adaçayı bitkisi ve az miktarda su, yoğun bir antiseptik etkisine sahip olacaktır ve böylece yaraların iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Meyan kökü ile hazırlanan ağız gargaraları da yaraların tedavisinde büyük önem kazanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.