Adetliyken Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

ADETLİYKEN MİDE BULANTISINA NE İYİ GELİR?

Adet dönemi maalesef kadınların en çok sıkıntı çektikleri anlar denilebilir ve maalesef her ay onu en baştan çekmek zorunda kalıyoruz. Her ne kadar bazı kadınlarda adet belirtileri neredeyse yok denecek kadar az olsa da, bazı kadınlarda ise maalesef baş ağrıları, mide bulantıları, eklem ağrıları, uykusuzluk, kabızlık ve huysuzluk gibi onlarca farklı belirti kendini gösterebiliyor. Bunlardan en kötüsü ise maalesef mide bulantısı çünkü baş ağrısı gibi kolay yoldan kurtulmak mümkün olmayabiliyor. Adetliyken mide bulantısına ne iyi gelir diyenler için bir kaç araştırma yaptık.

Adet döneminde mide bulantısının ortaya çıkış hali kesinlikle ilk olarak dikkate alınmalı. Zira baş ağrısıyla birlikte gelen mide bulantısı, genellikle migren başlangıcı veya hali hazırda migren olanlar için migren ağrısı şeklinde ortaya çıkabiliyor. Bu durumda doktorunuza migren ilaçlarınızın adet dönemindeki mide bulantısı konusunda yardımcı olup olmayacağını sorabilir, bunun yanında herhangi bir yan etki yahut ek rahatsızlığa karşı ondan bilgi alabilirsiniz. Daha önce hiç migren yaşamamış olanlar ise gerekli tetkiklerin yapılması için sağlık kuruluşlarına başvurmalılar.

Bazı vakalarda ise adet dönemindeki hormonal değişimlerin mide salgılarının düzeyini değiştirmesinden kaynaklanıyor. Adet döneminde tekrar salgılanmaya başlayan östrojen hormonu, en başlarda mide düzenini bozuyor ve buna bağlı olarak sindirim sisteminin diğer bölümlerinde de kabızlık gibi sorunlar kendini belli edebiliyor. Bunu düzenleyebilmek için eczanelerde mide asit baz düzeyini düzenleyici ilaçlar satılıyor ve onlardan faydalanılabilir. Fakat yine de eczacınıza veya doktorunuza bu tip ürünlerin kullanımı konusunda danışmanız iyi olacaktır.

Doktorlar ise geçmeyen mide bulantılarında doğum kontrol hapları verebiliyorlar. Bu hapların bilinçsiz kullanımı durumu daha kötü yapabileceği için uzmanınıza danışmadan kendi kendinize adet döneminde kullanmanızı önermiyoruz.

Gazozun içine aspirin atmak, bilindik bitki çayları haricinde garip kocakarı ilaçlarını kullanmak ve sonucunun ne olduğunu bilmediğiniz ilaçları gelişigüzel almak bu dönemde kesinlikle önerilmemektedir. Zira adet dönemi rahmin kendisini yeni bir yumurta ve gebeliğe hazırladığı dönem olduğu için, bu dönemde alınacak olan maddeler, rahmin olması gereken dokusunu oluşturmasına engel olabilmektedir. Bu yüzden her türlü radikal adımdan önce uzmanlara başvurmak gerekli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.