Adetliyken İlişkiye Girilir mi

ADETLİYKEN İLİŞKİYE GİRİLİR Mİ?

Adet dönemi ya da regl yahut PMS olarak adlandırılan süreç, biz kadınların her ay yaşadığımız bir dönemi ve maalesef bu dönemde kanamalar, karın ve bacak ağrıları gibi çok sayıda rahatsız edici faktör de ortaya çıkıyor. Bize bu konuda rahatsızlık veren bir diğer şey ise elbette ilişkiye girememek. Dolayısıyla pek çok kadının aklında adetliyken ilişkiye girilir mi sorusunun yer aldığını biliyoruz. Sizler için bu konunun detaylarını da biraz ele almaya karar verdik.

Öncelikle, dini inancınızdan kaynaklı yasaklar haricinde, tıbbi bakımdan adetliyken ilişkiye girmenin herhangi bir sakıncası yok. Hatta bazı uzmanlar, bu dönemde vajinada bulunan bir miktar kanın kayganlaşmayı arttırdığını ve cinsel ilişkiyi daha kolay hale getirdiğini belirtiyorlar. Lakin bu kan partnerinizi rahatsız edebilir ve bu nedenle kondom yani prezervatif kullanımı öneriliyor. Bu dönemde kadınların pek çoğunun cinsel isteğinin arttığını dikkate alırsak, regl döneminde cinsel ilişkinin pek çok kişinin isteği olduğunu da söyleyebiliriz.

Lakin cinsel yolla bulaşan hastalıklara sahip bireylerde kanamadan kaynaklı olarak bulaştırıcılık riski daha fazla olabilir, yahut erkekten kadına da hastalık bulaşabilme ihtimali artar. Dolayısıyla prezervatif kullanarak ilişkiye girilmesi uzmanların en büyük önerileri arasında bulunuyor.

Adet döneminde girilen cinsel ilişkide kesinlikle hamilelik elde edilemez savı da doğru değildir. Zira bu dönemde her ne kadar rahim dokusu dökülse ve yumurtalıklarda bir yumurta kalmamış olsa bile, çok düşük oranda gebelik riski bulunmaktadır. Kanamanın adet kanaması olmama ihtimali, vücutta yaşanan bir hatadan dolayı fazladan yumurtanın olması, spermlerden birinin çok uzun süre dayanabilmesi gibi bazı faktörler, bu dönemde gebeliği olası kılar. Fakat bunun çok çok düşük bir ihtimal olduğunu da belirtmeden geçmemek lazım.

Bakterilerin erkek cinsel organından kadın cinsel organına geçişi bu dönemde çok kolay olur çünkü vajinanın faydalı bakterileri azalmış, asit baz dengesi bozulmuştur. Eğer adet döneminde illa ki ilişkiye girilecekse, bunun adetin ilk iki günü değil, diğer günlerinde olması önemlidir. Zira ilk iki günde rahimdeki yaralar da en yüksek miktarda olurlar ve enfeksiyona açık hale gelirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.