Adet Zamanı İlişkiye Girilir mi

ADET ZAMANI İLİŞKİYE GİRİLİR Mİ?

Adet zamanı ilişkiye girilir mi sorusunu soranlar, genellikle bunu iki temel başlık altında soruyorlar ve bunlardan bir tanesi dini olarak bir sakıncasının olup olmadığı, diğeri ise sağlık anlamında bir sorun oluşturup oluşturmadığı. Biz de her iki duruma karşı bilinmesi gerekenleri bir araya getirdik.

Öncelikle İslam dini açısından değerlendirildiğinde, adet döneminde cinsel ilişkinin kesinlikle olası görülmediğini ve bir haram olarak belirtildiğini unutmamak gerekiyor. Dolayısıyla bu konuda bir çekincesi olanlar ve dini değerlere bağlı kalmak isteyenler, adet döneminde cinsel ilişkiden uzak kalmalılar.

Dini perspektiften bağımsız bir görüş almak isteyenler veya dini hassasiyetleri olmayanlar içinse tabii ki sağlık açısından bu durumun etkilerini kısaca bir değerlendirelim.

Adet döneminde kadınların cinsel anlamda daha fazla aktif oldukları görülebiliyor çünkü bu dönemde progesteron hormonu kesilmiştir ve östrojen hormonu vücuttaki en aktif zamanlarından bir tanesindedir. Bu durum kadınların cinsel anlamda uyarılmalarını daha kolay kılar ve orgazm olmak da kolaylaşır. Ancak bu süreçte adet kanının ve bazen beraberinde gelen kötü kokuların erkekleri oldukça etkilediği ve bu nedenle erkeklerde cinsel performansın düştüğü görülmektedir. Dolayısıyla bu dönemde cinsel ilişkinin keyifli ve mümkün olabilmesi için her iki tarafın da adetin beraberinde gelen koşullardan iğrenmemeleri gerekiyor.

Dolayısıyla kendi adet kanından dolayı rahatsızlık duyan, çekinen bir kadın ile adet kanını gördüğü zaman içi kalkan bir erkek arasında cinsellik yaşanması neredeyse imkansız olacaktır ve yaşansa bile bu cinselliğin kalitesi pek yüksek olmayacaktır. Bu konularda herhangi bir iğrenme veya çekinme yaşamayanlar ise çok daha verimli bir cinsel hayata hazırlıklı olmalılar.

Zira adet zamanı fazla uyarılmanın yanında kanın sağladığı vajina kayganlığı ilişkiyi daha kolay hale getirebilmektedir. Fakat özellikle düzenli eşi ile birlikte olmayanlar, kandan hastalık kapabilme ihtimalinden dolayı kondom kullanmayı unutmamalılar. Eğer eşinizde uzun vadeli bir kandan geçen hastalık bulunuyorsa, bu durumda da kondom kullanmak isteyebilirsiniz.

Yatakta ortaya çıkabilecek kan lekelerinin önünü alabilmek için tabii ki yatağın üzerine en azından koruyucu olacak bir çarşaf sermeyi unutmamalısınız. Eğer bu dönemde cinsel ilişki hoşunuza gitmiyorsa bunu partnerinize belirterek ara vermek istediğinizi söylemeyi de unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.