Adet Gecikmesi Nedenleri ve Düzensizliği

ADET GECİKMESİ NEDENLERİ VE DÜZENSİZLİĞİ

Adet yani bir diğer adıyla PMS her kadının hayatında rutinlerden bir tanesi. Kimileri için adetin gecikmesi müjdeli haberlerin geleceğine delalet olsa da kimileri için de hayattaki bazı sorunların, rahatsızlıkların ve hastalıkların işaretçisi olabiliyor. Bu sorunlara karşı zamanında harekete geçebilmek için adet gecikmesi ve düzensizliğinin sebeplerinden kısaca bahsetmek istiyoruz.

Psikolojik Durum

Modern hayattaki pek çok iş, ev, ilişki ve kişisel sorunlar hayattaki psikolojik durumumuzun değişmesinde rol oynar. Bu değişikliklerin ve problemlerin beraberinde getirdiği stres ise vücudumuzun bazı sinyaller vermesine sebep olur. Bu nedenle adet gecikmesi yaşıyorsanız ilk dikkat etmeniz gereken konulardan bir tanesi stresli olup olmadığınızı anlamaya çalışmak ve gerekirse uzman bir doktor ile durumu kontrol etmek.

Hayat Akışınızdaki Değişiklikler

Hayatınızın ritmi ve günlük rutinlerinizde yaşanan değişimler vücudunuzun yeni ritme alışma sürecinde adet sorunları yaşamanıza sebep olabilirler. Bu değişiklikler uyku düzeninizden tutun da iş hayatınıza kadar geniş bir skalada olabilir.

Hastalık ve Rahatsızlıklar

Geçirdiğiniz soğuk algınlığından tutun da ağır ameliyatlara kadar bütün hastalıklar vücudunuzun iç dengesini bozduğundan dolayı adet düzensizlikleri yaşamanıza sebep olabilirler.

Ayrıca hastalıklarda kullandığınız ilaçların yan etkileri de adet düzeninizin bozulmasının sebepleri haline gelebilirler.

Kilo Faktörü

Yüksek kilolu olmak veya çok zayıf olmak adet zamanlaması üzerinde etkisi bulunan özelliklerden bir tanesi. Daha önceki araştırmalara göre adet düzensizlikleri yaşayanlar düzgün beslenme diyetleri sayesinde olmaları gereken kiloya geldiklerinde yeniden düzenli adet görmeye başlayabiliyorlar.

Menopoz

Doğurgan olunan dönemden doğurganlığın kaybolduğu menopoz dönemine geçiş aşamasında vücudunuzda yaşanan hormonal ve kimyasal değişiklikler adet düzeninizin bozulmasına sebep olurlar. Menopoza geçişte yaşanan stresli dönemin de bunun üzerinde büyük etkisi mevcuttur.

Gebelik

Bu seferki adet gecikmesi sebebimiz sizin için güzel bir haber olabilir. En basit tabiriyle açıklamak gerekirse hamile kaldığınızın göstergesi olan adet gecikmesi pek çok hanımın almayı en çok istediği haberler içerisinde yer alıyor. Yine de adet düzensizliğinin tam sebebini anlamak ve sağlıklı olduğunuzu öğrenmek için bir doktora danışmayı unutmayın!

One Response to ADET GECİKMESİ NEDENLERİ VE DÜZENSİZLİĞİ

  1. ruxsare diyor ki:

    Salam doktor.menim adet duzensizliyim var bana bitkilerden ne buyura bilersiniz azebaycandan yaziram simdiden tesekkurler..?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.