Adet Düzensizliği Nedir, Neden Olur

ADET DÜZENSİZLİĞİ NEDEN OLUR?

Yayın Tarihi02 Mart 2018 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Adet dönemi her kadının hayatının bir gerçeği ve ergenlik öncesi dönem ile menopoz sonrası dönem haricinde bir ömür boyu onunla yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor. Ancak adet düzensizliği bu işi daha da zor hale getiriyor çünkü düzensiz bir şekilde görülen adet pek çok rahatsızlığa sebep olabiliyorken, aynı zamanda rahatsızlıkların bir sonucu da olabiliyor. Gebe kalmak isteyenler ise adet düzensizliği sebebiyle doğru günü tutturamadıkları için bunu çok daha zor bir şekilde yapabiliyorlar. Dolayısıyla adet düzensizliği nedir, neden olur sorusuna bir cevap vermeye karar verdik.

Adet düzensizliği, normalde her 28 günde bir yaşanması gereken adet sürecinin farklı aralıklarla ve uzunlukta gerçekleşmesi olarak tanımlanıyor ancak 21 gün ila 35 gün arasında gerçekleşen adet de uzmanlar tarafından normal kabul ediliyor. Lakin her adet döneminde bu sürenin büyük değişimler göstermesi de düzensizlikler arasında. Yani adetleriniz 21 günden daha kısa sürede, 35 günden daha uzun sürede ve bir ay 21 bir ay 35 gibi çok farklı aralıklarda gerçekleşiyorsa, adet düzensizliğinden söz edilebilir. Bunun yanında 3 ay arka arkaya adet görmeme, adet sırasında aşırı kanamalar gibi durumlar da adet düzensizliğine dahil ediliyor.

Adet düzensizliği çok sayıda faktörden kaynaklanabilmektedir ve aslında bir sebep olmaktan çok başka bir rahatsızlığın sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu temel faktörlere kısaca göz atmak gerekirse;

  • Yüksek stres, düzensiz hayat tarzı
  • Sık sık kilo alma, verme, kilo fazlası veya düşüklüğü
  • Doğum kontrol haplarını bırakmak
  • Polip ve miyomlar
  • Rahim dokusunun rahim dışında büyümesi
  • İltihaplı pelvik enfeksiyonu
  • Polikistik over sendromu
  • Yumurtalık yetmezliği olarak nitelendirilebilirler.

Lakin bunlara ek olarak antidepresanlar, steroidler, kan incelticiler, östrojen takviyeleri, hormonal dengesizlikler, siroz, diyabet, tiroid, rahim kanseri ve bazı diğer rahatsızlıklar da adet düzensizliğine sebep olarak hayat kalitesini düşürebiliyorlar.

Adet düzensizliğini giderebilmek için uzmanlar genellikle doğum kontrol hapı kullanımını öneriyorlar fakat basit düzensizliklerin haricinde altta yatan diğer rahatsızlıkların tedavisi çok önemli. Bu nedenle bazı sebebi bulunamayan düzensizlikler haricinde temel sebebin tahliller ile ortaya çıkarılması, bunun ardından bu rahatsızlıkların tedavisi gerekli olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.