Adet Döneminde Ne Yemeli

ADET DÖNEMİNDE NE YEMELİ?

Yayın Tarihi26 Aralık 2013 | BESLENME

Adet döneminin kadınlar için genellikle bir dert dönemi olduğunu biliyoruz. Zira hormonal olarak vücutta büyük değişimlerin yaşanması ve aynı zamanda ortaya çıkan ağrılar nedeniyle bazı kadınlarda oldukça sancılı bir hale gelebilen bu dönemde, doğru şekilde beslenmek ve doğru şeyleri tüketmek tabii ki bir o kadar önemli. Yediğimiz yemeklerin ve besinlerin içerisinde bulunan pek çok madde adet dönemi sendromlarının etkilerini azaltırken, aynı zamanda ağrı ve huzursuzluklara da kısıtlama getirebiliyor.

Yapılan hataların başında adet dönemine yaklaşırken terazide daha ağır gelmekten dolayı besin tüketimini azaltmak gelmektedir. Zira bu fazlalıklar adetten dolayı vücutta daha fazla suyun rehin tutulmasından kaynaklanmaktadır ve dolayısıyla adet bitince bu kilolar yine ortadan kaybolmaktadır. Sanal kilo diyebileceğimiz bu kiloları vermek için zaten vücudunuzun zayıf düştüğü bu dönemde besinlerden kısarsanız sağlıksız bir beslenme gerçekleştirir ve sendromların artmasına neden olursunuz.

Vücudumuza aldığımız tuzun, suyu tutma özelliğinden dolayı adet dönemindeki bu kilo artışına daha da katkıda bulunması kaçınılmaz. Bu nedenle adet dönemi yaklaşırken normalde tükettiğinizden daha az tuz tüketmeli ve bedeninizde depolanan tuz miktarını azaltmalısınız. Böylece suni kilolarınızı azaltabilir ve adet dönemi sonrasında normal kilonuza daha kolay dönebilirsiniz.

Gerçekleşen kan kaybı özel günlerindeki kadınların bağışıklık sistemlerinin zayıflamasına, konsantrasyon zorlukları yaşamalarına, yorgunluğa, uykusuzluğa ve hatta anemiye yol açabilmektedir. Kan hücrelerinin demir eksikliği yaşamamaları ve vücudun kaybettiği demiri yeniden elde edebilmeleri için bol bol özellikle kırmızı et tüketmeli ve bunu C vitamini ile desteklemelisiniz. Sebzelerde bulunan demir vücut tarafından kullanılamamaktadır ve bu konuda et tüketimi mecburi diyebiliriz. Kırmızı eti tüketemeyenler ise tavuk ve balık gibi alternatif etlere yönelebilirler.

Çay ülkemizdeki en popüler içeceklerden bir tanesi ancak aynı zamanda vücudun demir ihtiyacını karşılamasını engelleyen maddelerden de bir tanesi. Kan kaybından dolayı demir eksikliği yaşadığınız bu dönemde mümkün mertebe yemeklerden bir saat sonra çay tüketmeye çalışın. Yoksa maalesef besinlerle birlikte aldığınız demir, çay tarafından engellenecek ve vücuda giremeyecektir.

Tabii ki hayatın temelini oluşturan su tüketiminizi de bu dönemde arttırmanız gerekecektir. Zira artık adet kanı ile de su kaybediyorsunuz ve bu kaybın telafi edilmesi gerekiyor.

One Response to ADET DÖNEMİNDE NE YEMELİ?

  1. Pınar diyor ki:

    Adet öncesi gerginlik sendromunda ne yapmamız lazım ya nefret ediyorum bu dönemden lanet olsun 😒

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.