Adet Döneminde Nasıl Beslenmeli

ADET DÖNEMİNDE NASIL BESLENMELİ?

Adet dönemi ya da diğer adıyla regl dönemi, kadınların fizyolojik ve ruhsal olarak büyük bir değişim içerisine girdiği oldukça sancılı bir dönem denilebilir. Bir yandan hormon düzeylerinin değişmesinden kaynaklanan ruh hali değişimleri, bir diğer yandan ise karın, bacak ve kalça ağrıları, adet döneminin her ay büyük sıkıntılara gebe olmasına neden oluyor. Adet döneminde nasıl beslenmeli sorusu ise titizlikle cevaplanmalı çünkü doğru beslenme ile bu dönemde karşılaşılan pek çok sıkıntıdan kurtulmak mümkün.

Bu dönemde vücutta bulunan östrojen ve progesteron hormonlarının her ikisinin de en düşük seviyelerde bulunması, kadınların bilhassa tatlı başta olmak üzere pek çok besin maddesine saldırmalarına neden olur. Ancak hem tatlı hem de tuzlu tüketimini abartmak bu dönemde ödem artışına neden olduğundan aslında sıkıntılarınızın katlanmasına neden olacaktır.

Adet döneminde tuzlu gıdalardan uzak durmak ilk prensibiniz olmalı. Canınız tuzlu bir şeyler çektiğinde ona alternatif olarak patates, muz veya kuru kayısı tüketebilir, böylelikle potasyum dengenizi koruyarak ödemlerin bir kısmında korunabilirsiniz. Bunun yanında tatlılardan da uzak durmalı, kahve, çay, sigara, alkol gibi ürünlerin tüketimine ara vermelisiniz. Eğer illa ki bir şeyler içmek istiyorsanız şekersiz bitki çaylarını tüketerek biraz rahatlama sağlayabilirsiniz.

Kuru meyveler bu dönemde magnezyum ihtiyacınızın da karşılanmasına yardımcı olacaktır. Yapılan araştırmalar ise adet döneminde kuru meyveler tüketenlerin tatlı krizlerine girmediklerini gösteriyor. Dileyenler doktorlarına danıştıktan sonra eczanelerde satılan magnezyum destek ürünlerinden de satın alabilir ve kullanabilirler.

Adet döneminde kaybedilen sıvıları geri alabilmek için bol bol su tüketmek önemli. Lakin ciddi anlamda kansızlık ve demir eksikliği yaşayanlar, doktorlarına danışarak bu eksiklerini gidermek için neler tüketmeleri gerektiğini öğrenmeliler. Bazı vakalarda bu eksiklikleri tamamlamak için besinler yeterli olmuyor ve ilaç desteği gerekebiliyor.

Özellikle kasılma ve ağrılara sahip olanlar, kırmızı et, balık, ciğer, ceviz, yumurta, süt ve yeşil sebzeler ile B6 vitamini desteği elde edebilirler. Bu vitaminin eksikliği adet dönemindeki ağrıların en büyük sebebi ve bilhassa et ürünleri ile yeşil sebzelerde bu vitaminden bol miktarda bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.