Adet Döneminde Cinsel İlişki

ADET DÖNEMİNDE CİNSEL İLİŞKİ

Adet döneminde kadınların duygu durumlarının biraz bozuk ve dengesiz olması, erkeklerin ise bu dönem hakkında konuşmayı bile sevmemeleri, adet döneminde cinsel ilişki konusunu hayatın biraz geri planına itiyor. Ancak pek çok kişi bu durumun uygun olup olmadığına dair bir merak duygusu içerisinde ve biz de elimizdeki detayları sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bu dönemde yaşanacak olan bir cinsel ilişkinin kendine has faydaları mevcut ancak bilhassa kan akışından dolayı bazı sağlık önlemlerini de almak gerekiyor.

Yapılan araştırmalar bu dönemde kadınların hormon düzeylerindeki değişimlerin onları cinselliğe daha uygun hale getirdiğini ve uyarılmalarının da kolaylaştığını gösteriyor. Ayrıca orgazm kasılmalarının adet kasılmalarından kaynaklanan rahatsızlıklara karşı da iyi bir çözüm olduğunu pek çok kadın söylüyor. Adet kanı ise vajinanın kayganlaşmasına bir katkıda bulunabilir ancak pek çok kişi bu kanı oldukça itici buluyor ve bu nedenle cinsel ilişkiden kaçınıyor.

Regl dönemindeki cinsel ilişkiden hamile kalamayacağınızı da düşünmeyin. Özellikle adetin son gününde korunmasız bir şekilde ilişkiye girer, bunun ardından erken yumurtlama yaşarsanız, muhtemelen hamile kalmanız mümkün olacaktır. Adet döneminde düzensizlikler olanlar da korunmasız cinsel ilişkiden uzak durmalılar.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda ise insanlarda büyük bir korku mevcut ancak adet döneminde bu hastalıkların daha kolay bulaştığına dair herhangi bir işaret yok. Fakat her zamanki cinsel ilişkide bile korunmanın önerilmesi sebebiyle, işinizi şansa bırakmayın ve kondom gibi korunma yöntemlerinden faydalanın. Zira cinsel hastalıklar bilhassa şüpheli veya yabancı kişiler ile yaşanan cinsel ilişkilerde adet dönemi dışında da kolaylıkla bulaşabiliyorlar.

Eğer cinsel ilişki sırasında kanı azaltmak istiyorsanız, ilişkiden önce bir tampon kullanarak içerideki kanın tampon tarafından emilmesini sağlayabilirsiniz. Bunun yanında kadınlar için üretilmiş olan doğum kontrol yöntemleri arasında bulunan diyafram ya da kadın kondomu, ilişki sırasında erkeğin cinsel organının kan ile temasına bir son verecektir.

Yine de bu dönemdeki bir cinsel ilişkide kanın akabilme potansiyeli olduğu için ilişkiden önce yatağa bir havlu ya da çarşaf sermeniz ilişkinin ardından etrafı toplarken kolaylık yaşamanıza yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.