Adet Döneminde Baş Ağrıları ve Mide Bulantısı

ADET DÖNEMİNDE BAŞ AĞRILARI VE MİDE BULANTISI

Farklı tipte bir kaç baş ağrısı tipi östrojen ve progesteron hormonlarının düzeyindeki değişimden dolayı ortay açıkar. Kadınlar genelde adet başlamadan 2 gün öncesinden ve başladıktan sonra 3 gün sonrasına kadar adet dönemi baş ağrılarını ve bulantılarını yaşarlar. Fakat hormon düzeylerini değiştirebilecek herhangi bir şey buna sebep olabilir. Bu değişim miktarı ağrının şiddetini belirler.

Sebepleri

Doğum kontrolü: Doğum kontrol hapları bazılarında ağrıları arttırırken, bazılarında azaltırlar. Her ay üç hafta boyunca bedendeki hormonları dengede tutarlar. Plasebo haplar alınmaya başlayınca veya hap almayınca, adet haftasında, östrojen düzeyleri düşer ve baş ağrısı ortaya çıkar. Eğer hormonal migren eğiliminiz varsa, düşük östrojenli veya sadece progestin içeren doğum kontrol haplarını almak yardımcı olabilir.

Hormon replasman tedavisi: Menopoz döneminde alınan bu tip ilaçlar da baş ağrılarını tetikleyebilirler. Östrojen bantlarının buna sebep olma ihtimali diğer östrojen türlerine göre daha düşük çünkü sürekli olarak düşük dozda östrojen veriyorlar.

Menopoz: Adet olma sona erdiği zaman muhtemelen daha az migreniniz olacak. Eğer östrojen replasman tedavisindeyseniz ve ağrılarınız kötü hale geldiyse, doktor dozu azaltabilir, almayı durdurmanızı isteyebilir veya farklı bir türe geçebilir. Östrojen bandı genelde en iyi seçenektir. Östrojen düzeylerini sabit tutar ve bu nedenle menstrüal migren ihtimali azalır. Bazı kadınlar bu dönemde migrenin azaldığını ancak gerilim tipi baş ağrısının arttığını belirtebiliyorlar.

Adet: Baş ağrıları her zaman adet dönemine yakın mı geliyorlar? Bu ikisinin bağlantılı olduğunu fark etmemiş de olabilirsiniz. Kadınların %60’ında adet dönemi migreni adı verilen baş ağrısı tipi ortaya çıkıyor. Adetten hemen önce iki kadınlık hormonu olan östrojen ve progesteron düşüş gösterir. Bu değişim baş ağrısını tetikler.

Menopoz geçişi: Menopoz sona ermeden önceki yıllarda östrojen düzeyleri inip çıkarlar. Pek çok kadın bu dönemde stresten kaynaklanan gerilim tipi ağrılar ve migren ile baş etmek zorunda kalır.

Hamilelik: İlk trimesterde östrojen hızla yükselir ve sonra sabit kalır. Bu nedenle pek çok kadın migreninin iyiye gittiğini fark eder veya üçüncü aydan sonra tamamen geçer. Eğer hala ağrı yaşıyorsanız, ilaç almayın. Pek çok migren ilacı bebek için iyi değil. Acetaminophen gibi bazı reçetesiz ağrı kesiciler güvenliler ancak önce doktorunuza danışın.

Belirtiler

Adet dönemi migreni normal migren gibidir ve şu belirtileri verebilir:

 • Ağrıdan önce aura (herkeste olmaz)
 • Kafanın bir yanında zonklamalı ağrı
 • Bulantı
 • Kusma
 • Işık ve sese karşı hassasiyet

Adet dönemi baş ağrısı adetten önce gelir ve bir kaç farklı belirtisi vardır:

 • Kafa ağrısı
 • Yorgunluk
 • Sivilceler
 • Eklem ağrıları
 • Daha az idrara çıkma
 • Kabızlık
 • Koordinasyon eksikliği
 • Daha fazla iştah
 • Çikolata, tuz ve alkol isteği

Tıbbi Tedaviler

NSAID’ler: Steroid olmayan anti inflamatuvar ilaçlar bazen menstrüal migren için tek gerekli şeydirler. Bunları bazen reçetesiz alabilir bazen de daha güçlülerini doktor reçete ile yazabilir. Migren belirtileri ile birlikte bu ilaçlar adet kramplarını da azaltabilirler.

Triptan da bir diğer seçenek. Bu ilaç beyindeki ağrı sinyallerini engeller. Aldıktan 2 saat sonra işe yaramaya başlar.

Doktor her ikisini birlikte almanızı da isteyebilir.

Eğer adetiniz her ay dakik şekilde geliyorsa, kanamalar başlamadan bir kaç gün önce almaya başlayabilir ve bir hafta boyunca alabilirsiniz. Bu genelde migrenin gelmesini engeller. Eğer adetiniz her zaman takvime göre gelmiyorsa, doktor ağrının ortaya çıkmasını en baştan engelleyecek farklı bir ilaç denemenizi isteyebilir.

Ev Reçeteleri ve Alternatif Tedaviler

Bu seçenekler hakkında, özellikle de takviyeler konusunda doktorunuzla konuşun çünkü ilaçlar ile etkileşime girebilirler.

 • Akupunktur: Bu antik çin uygulaması vücuttaki enerji noktalarına iğneler sokulması ile uygulanır ve gerilim ağrılarının adedini azaltabilir, migreni önleyebilir.
 • Biyofeedback: Bu uygulama bedenin strese nasıl tepki verdiğini gözlemleyerek baş ağrılarına yardımcı olabilir. Hem migren hem de gerilim baş ağrılarına destek olabilir ancak doktorlar tam sebebini bilmiyorlar.
 • Koenzim Q10: Bu antioksidan bir takviye olarak satılıyor ve baş ağrılarını engelleyebilir.
 • Buz: Ağrılı bölgeye bir buz uygulaması faydalı olabilir. Ancak buzu bir havluya sararak kullanmayı unutmayın.
 • Tuzu azaltın: Çok fazla tuzlu gıda tüketmek de baş ağrısına sebep olabilir. Adet zamanlarında tükettiğiniz tuzu azaltmaya çalışın.
 • Masaj: Masajın migreni azaltabileceğine dair bazı kanıtlar mevcut ancak doktorlar sebebini bilmiyorlar.
 • Magnezyum: Bu mineralin azlığı baş ağrılarına sebep olabilir. Takviyesi yardımcı olabilir ancak ishale sebebiyet de verebilir.
 • Rahatlama teknikleri: Kas rahatlatma, nefes egzersizleri, meditasyon, yoga gibi uygulamalar stresi azaltarak ağrıların hafiflemesini sağlayabilirler.
 • Riboflavin: B2 olarak bilinen bu vitamin migreni engellemeye yardımcı olabilir. Ayrıca idrarı yoğun bir sarıya dönüştürebilir.
 • Krizantem: Bu bitki migreni önleyebilir ancak takviyesi ağrılara ve ağız yaralarına sebep olabilir.

Bu Baş Ağrıları Önlenebilir mi?

Doktorun önereceği bir kaç yöntem olabilir.

Hormonal: Doğum kontrol hapları, östrojen bantları ve vajinal halkalar menstrüal migreni yok edebilir veya şiddetini düşürebilirler. Ancak herkeste işe yaramazlar. Bazı vakalarda migreni daha kötü hale de getirebilirler.

Doktor doğum kontrol haplarını almaya devam etmenizi ancak 3-6 ay boyunca plasebo hapları almamanızı söyleyebilir. Bu adet görmenizi engeller ve baş ağrısını da durdurur.

Eğer auralı migreniniz varsa, östrojen ve progesteron içeren doğum kontrol yöntemlerini kullanmanız güvenli bir seçenek değil. Bunları almak inme riskinizi arttırır. Doktorun menstrüal migren için doğum kontrol hapı kullanmamanız gerektiğini söyleyebileceği diğer sebepler şöyle:

 • sigara geçmişi
 • yüksek tansiyon
 • obezite
 • diyabet

Eğer hiç bir şey işe yaramazsa doktor leuprolide asetat ilacını yazabilir. Bu bedendeki östrojeni düşürür ancak yan etkileri var. Bu nedenle genelde son çare olarak yazılır.

Migren ilaçları: Bu ilaçlar sıklıkla adet migrenini tedavi için veya önlemek için kullanılırlar.

Migren önleyici ilaçlar: Eğer diğer tedavilere yanıt vermiyorsanız veya ayda 4 günden daha fazla migreniniz varsa, doktor önleyici ilaçları önerebilir. Bunları düzenli olarak alarak ağrıların daha hafif ve daha az sık ortaya çıkmaları sağlanabilir.

7 Responses to ADET DÖNEMİNDE BAŞ AĞRILARI VE MİDE BULANTISI

 1. Fidan diyor ki:

  Merhaba 1 hafta once Adet oldum bugun oglen yine kananam oldu baş dönmesi ve mide bulantısı var normalmi bu?

 2. ayşegül diyor ki:

  benimde günüm 6nda ama bugün hafif kan geldi ama başım vede midem bulanıyo hamile olma ihtimalim var mı

 3. Genckiz diyor ki:

  Benim adetimin ilk gününde kasıklarım çok ağrıyor ve tükürük salgımın artmasıyla beraber midem çok bulanıyor . Ama kanama çok az olduğu için ağrılarım çok şiddetli oluyor tavsiye edebileceğiniz bişeyler varmı.

 4. Selma diyor ki:

  Merhaba benim adetim 5 gün sürüyor bu 5 gün içerisinde midem banılıyor kasıklarım ve belim ağrıyor ayrıca hava sıcak olsa bile üşüyorum yada hav soğuksa bile yanıyorum başım dönüyor ve 5 gün boyunca devam ediyorlar bunu durdurmak için ne yapmalıyım

 5. Emel diyor ki:

  Daha önce hiç adet kanamamda midem bulantım olmadı sizce neden yorumlarsanız sevinirim

 6. Emel diyor ki:

  Merhabalar hocam ben 3yıllık evliyim temmuzun 5inde düşük yaptım kanamam bir hafta 10gün falan sürdü ve bu ay adet oldum bugün 3günu ve adet öncesi mide bulantım ve kasık agrım vardı şuan yok ama hala mide bulantım sabahakşam devam ediyor sizce nedendir yardımcı olursanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.