Adet Belirtileri Nelerdir

ADET BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yayın Tarihi02 Şubat 2018 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Adet dönemi uzun yıllardır adet gören kadınlar için bilindik bir dönemdir ve pek çok kadın adet yaklaştığı zaman bunu tam olarak hissetmeyi başarır. Ancak şimdiye dek hiç adet görmemiş olan genç kızlar, bu dönemi biraz endişe ile beklerler ve onun nasıl geleceğini merak etmeye başlarlar. Dolayısıyla adet belirtileri nelerdir sorusunun cevabını temel olarak ilk kez adet görecek olan genç kadınlarımız için hazırladık. Lakin uzun süredir adet görseniz de belki sizin de farkında olmak isteyeceğiniz bazı belirtiler olacaktır.

Adetler kız çocuklarında 9-14 yaş aralığında başlarlar ve genellikle soğuk memleketlerde bu yaş ileri giderken, sıcak yerlerde daha erken tarihlere gelir. Ayrıca adet geldikten sonra bir kaç sene boyunca onun tam olarak bir düzene oturmadığını görmek de mümkündür. Dolayısıyla bir süre boyunca normalden daha ağrılı adetlere, düzensiz akıntı ve kanamalara hazır olmalısınız.

Bu dönemde yaşanan en büyük değişiklik, progesteron hormonunun bir anda kesilmesidir ve bu kesilme rahmin adet dönemini başlatması için bir sinyaldir. Hormonlardaki bu ciddi değişim adetten bir kaç gün önce gerçekleşir ve bunun neticesinde kadınların ruh hallerinde değişim meydana gelirken, şişlikler ve göğüslerde hassasiyet gibi faktörler de ortaya çıkarlar. Bu belirtiler adetten bir kaç gün önce gelirler ve adet bittikten sonra genellikle hemen son bulurlar.

Ortaya bir kaç gün önceden çıkabilen diğer belirtileri de kısaca bir listelemek gerekirse;

  • Baş ağrıları
  • İştahsızlık
  • Kiloda ödemlere bağlı artışlar
  • Huzursuzluk
  • Uyku sorunları
  • Yorgunluk hissetme
  • Rahim bölgesinde sıkışmalar
  • Eklemler ve kaslarda ağrılar

Adet süreci normal bir kadında iki günden bir haftaya kadar sürebilmektedir ve adet döngüleri arasındaki süre üç haftadan daha az olmamalı iken, 5 haftadan daha fazla da olmamalıdır. Ancak özellikle ilk defa adet görenlerde bu sürelerde biraz daha fazla oynama olabilir. Ancak yıllardır adet gördüğü halde bir de bu şekilde düzensizlik yaşayanlar, hemen doktorlarına başvurmalılar.

Ayrıca adet döneminin bir haftadan daha uzun sürmesi de bazı rahatsızlıkların bir belirtisi olabilir. Bu nedenle adet başlangıç ve bitiş tarihlerinizi bir kenara not ederek değerlendirmeniz doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.