Adana Sıkması Nasıl Yapılır Tarifi

ADANA SIKMASI NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi14 Şubat 2014 | YEMEK TARİFLERİ

Adana yöremizin en sevilen anlık atıştırma besinleri arasında sıkma yer almaktadır ve hem soğuk tüketilmesi, hem de sandviç gibi her an yenilebilmesi sayesinde herkes sık sık başvurduğu tabiri caizse fast food çözümleri arasındadır. Sıkma maalesef diğer bölgelerimizde pek bilinmiyor ve bu lezzetin ne kadar çekici olduğu konusunda pek çok kadının da bir bilgisi yok. Misafirlerinize farklı şeyler sunmak istiyorsanız ancak bu yemeklerin hafif olmasını istiyorsanız, onlara sıkma ikram edebilirsiniz. Dilerseniz sıkmanın nasıl yapılacağını sizlere kısaca aktaralım.

Adana sıkması malzemeleri

  • Lavaş
  • Lor
  • Beyaz peynir
  • Kaşar peyniri
  • Maydanoz (bir tutam)
  • Taze soğan (beş adet)
  • Soğan (iki adet)
  • Domates

Adana sıkması nasıl yapılır?

Farkedebileceğiniz gibi sıkmanın temelinde peynirlerimiz ve soğan yatmaktadır. Diğer malzemeler zaman zaman evde yoksa koyulmayabiliyorlar ancak tam olarak tüm malzemelere sahip olmanız en doğru yapılmış ve lezzetli sıkmayı hazırlamanıza yardımcı olacaktır. Tarifimize başlarken ilk olarak bir kap içerisine lor peynirimizi boşaltıyoruz. Daha sonra kaşar peynirlerimizi olabildiğince ince bir rendeden geçirdikten sonra en son beyaz peynirlerimizi de ellerimizde ufalaya ufalaya karışım içerisine ekliyoruz. Peynirler bittikten sonra sıra geldi maydanozlarımızı da en ince şekilde doğramaya.

Üst paragraftaki malzemeleri lor kabına boşalttıktan sonra taze soğanlarımızı da maydanozları doğradığımız gibi ufak ufak doğruyoruz. Ancak kuru soğanlarımızı doğramıyor ve bu defa onları halka halka kestikten sonra ikiye bölerek hilal şeklinde soğanlar elde ediyoruz. Ancak soğanlar sert oldukları için doğradıktan sonra bir tavada soğanlar pembeleşene kadar onları kavurmalı ve daha sonra oda sıcaklığında soğumaya bırakmalısınız. Soğuyan soğanları da diğer malzemelerle birlikte peynir kabına alıyoruz.

Peynir kabımızda biriken tüm malzemeleri elimizden geldiğince iyi bir şekilde harmanlıyor ve karıştırıyoruz. Önceden hazırladığımız lavaş ekmeklerimizi isterseniz tek kat isterseniz de çift kat olarak serdikten sonra hazırladığımız iç ile dolduruyor ve güzelce rulo haline getiriyoruz. İsterseniz sıkmalarımızı domatesle de servis edebiliriz. Bazı kadınların sıkma karışımının içerisine az da olsa biber veya biber salçası katabildiklerini de unutmayın.

Sıkmalarınızı saklamayı düşünüyorsanız bunun dolapta ve hava almayan bir kapta olması gerektiğini unutmayın. Ayrıca çok uzun sürelerle saklamamanızı öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.