Adana Kebabı Nasıl Yapılır Tarifi

ADANA KEBABI NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi12 Ocak 2014 | YEMEK TARİFLERİ

Adana kebabının lezzetinin tartışılmaz olduğu ve usta ellerde daha da güzel bir hale geldiği gerçek. Her ne kadar yapımı zor bir kebap olduğu düşünülse de doğru malzemeler ve uygun pişirme ile hiç bir zorluk yaşamayacağınız adana kebabı, özel misafirlerinize kendi ellerinizle yaptığınız en iyi yemeklerden birisi olacaktır. Yanına hazırlayacağınız mezelerle daha da güzel olacağına inandığımız adana kebabınızı yapabilmek için kullanmanız gerekenleri listeleyerek işe başlayalım.

Adana kebabı malzemeleri

  • Yağsız dana bonfile (bir kilogram)
  • Kuzu boşluğu (yüz gram)
  • Kuyruk yağı (yüz gram)
  • Maydanoz (bir adet)
  • Soğan (iki adet)
  • İsot
  • Tuz
  • Karabiber

Adana kebabı tarifi

Adana kebabını yaparken kullandığımız etin normal kıyma kadar ince olmaması gerekmektedir. Bu nedenle aldığınız üç et ürününü dilerseniz uzun uğraşlar sonucunda tek tek el ile keserek kıyma haline getirebilir veya kasapta geniş aralıklı bir makine ile kıyma şeklinde çektirebilirsiniz. Tabii ki bıçakla kıyma haline getirilmiş adana kebabının çok daha lezzetli olacağını söylememize gerek yok. Hazırladığımız etlerimiz kıyma haline geldikten sonra elimizdeki tüm baharatları da karışım içerisine dökmeli ve en az yarım saat boyunca yoğurmalıyız. Böylece hem bütün etler birbirine karışacaktır hem de baharatlarımız ete işleyecektir. Yoğurma bittikten sonra etinizi buzdolabında biraz bekleterek dinlendirebilirsiniz.

Bu arada soğanlarınızı rendeledikten sonra maydonozlarımızı da güzelce kıyıyoruz. İlk etapta etlerle karıştırmamaya dikkat etmemiz gerekiyor. İkinci karışımı da buzdolabına attıktan sonra biraz dinlendiriyoruz. Hem etlerimiz hem de soğanlı karışımımız biraz dinlendikten sonra yine etimizi bir süre yoğuruyoruz ve daha sonra en az bir saat boyunca yeniden buzdolabında bekletiyoruz.

Artık son karışımımız da güzelce dinlendiğine göre ilk olarak şişlerimizi yağlamaya başlayabiliriz. Yağlamadan yapmanız durumunda etler şişe yapışacaktır ve bu nedenle etteki yağa güvenmemenizi öneriyoruz. Ayrıca şişlere etleri geçirirken de ellerinizi hem yağ hem de su ile ıslatabilir ve böylece kıymaların yapışmasını önleyebiliriz. En güzel lezzeti mangalda pişirerek elde edebilirsiniz ancak mangal yapacak yeriniz yoksa direkt olarak tavada da yağ koymadan pişirebilirsiniz.

Adana kebabının yanına koyacağınız haydari, domatesi ezmesi gibi mezelerle sofranızı çok daha çekici hale getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.