Adaçayının Faydaları ve Zararları

ADAÇAYININ FAYDALARI VE ZARARLARI

Adaçayı ülkemizde oldukça bilindik ve sık tüketilen bir bitki olduğu için aslında onun faydalarından pek çok kişi yararlanıyor ancak adaçayının faydaları ve zararları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, onu bilinçli bir şekilde kullanabilmeniz için geniş imkanlar sağlayacaktır. Fakat unutmayın ki, sayısız faydasına karşın her şeyde olduğu gibi adaçayında da abartıya kaçmak, maalesef çeşitli sorunlara yol açabiliyor. Suyu fazla kaçırınca bile hastalandığımızı dikkate alırsak, bundan daha doğal bir şey elbette yok.

Adaçayının en önemli faydalarından bir tanesi, iltihaba ve enfeksiyonlara karşı bir hayli etkili olması. Bilhassa ağır ve boğaz bölgesindeki enfeksiyonlarda tedavi edici bir etkisi olan adaçayı, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara karşı vücudu korurken, hastalık sonrasında da güçlendirici bir etki barındırmaktadır. Hem kuru hem de yaş olarak kullanılabilen adaçayı, öksürükleri geçiren ve dişleri de beyazlatan bir özelliğe sahip.

Sindirim sistemi ve boşaltım sistemi üzerinde de etkileri kanıtlanmış olan adaçayı, bu sistemlerde yaşadığınız bulantı, ishal gibi sorunların üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır. Bilhassa gaz ve hazım sorunlarına sahip olanlar adaçayı sayesinde bundan kurtulabilirler.

Adaçayını kadınlar için faydalı, erkekler içinse biraz riskli hale getiren en büyük şey ise içeriğindeki östrojen. Bu östrojen kadınlarda adet sıkıntılarını azaltırken ve gebelik ihtimalini arttırıp rahim enfeksiyonlarını da tedavi ederken, erkeklerde fazla östrojenden kaynaklı olarak meme büyümesi gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden erkeklerin biraz daha kontrollü bir şekilde onu içmeleri gerekiyor.

Özellikle de gebelerde düşüğe sebep olabilmesi, anne sütünü azaltması, kan basıncını arttırması gibi sebeplerle hamile kadınların adaçayından uzak durmaları gerektiğini de belirtelim. Zira adaçayının zararları genellikle gebe kadınlar ve erkeklerde ortaya çıkıyor. Bunun haricinde kalanlar ise onu güvenle tüketebilirler.

Böbrek taşına karşı da bir hayli etkili olan adaçayı, taş düşürmek isteyenler için oldukça faydalı olabiliyor. Fakat taş düşürmek için bilinçsiz bir şekilde kullanmak yerine biraz doktorunuza danışarak uygun dozu öğrenebilirsiniz.

Ezerek merhem haline getirdiğiniz adaçayı, çeşitli yara ve böcek sokmalarında ağrı ve sızıların ortadan kalkmasını da sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.