Açlık Krizi Neden Olur, Nasıl Önlenir

AÇLIK KRİZİ NEDEN OLUR, NASIL ÖNLENİR?

Yayın Tarihi04 Ekim 2017 | BESLENME

Açlık krizi neden olur, nasıl önlenir sorusunu kendinize sormaya başladıysanız, bu sorunla bir süredir uğraşıyorsunuz demektir. Uzmanlar, aslında açlık krizlerinin gerçek bir acıkmadan kaynaklanmadığını, pek çok vakada kan şekeri problemleri ya da beslenme alışkanlıklarından kaynaklı bir açlığın ortaya çıktığını belirtiyorlar. Lakin genetik olarak şeker hastalığına yatkın olanlar haricinde pek çok vakada, yanlış beslenmenin açlık krizlerini körüklediği görülüyor. Eğer herhangi bir hastalığınız olmamasına karşın bu krizlere giriyorsanız, hayatınızda bazı düzenlemeler yapmanız gerekecek.

Öncelikle, hayatımıza soktuğumuz fast food gıdaları artık tüketmemek gerekiyor. Bu gıdalar kan şekerini aniden yükseltme ve doyurma konusunda oldukça etkililer lakin maalesef kısa süre sonra dip yapan şeker bir anda aç hissetmenize neden olacaktır. Fast food ürünlerin reklamlarla da desteklenmeleri, bireylerin koşullanmalarına sebep oluyor ve bu da açlık krizlerini tetikliyor. Dolayısıyla ilk olarak artık herhangi bir öğünde fast food tüketmiyoruz.

Şekerli ve bol karbonhidratlı bir beslenme düzeni de maalesef kan şekerini oynatarak açlık problemlerine sebep oluyor. Şekerli şeyleri tükettiğinizde, vücudunuzda bir anda yüksek bir enerji ortaya çıkıyor ancak bu enerjiyi harcamadığınızda vücut onu yağ depolarına aktararak kilo alımı gerçekleştiriyor. Lakin şekerin bu kadar hızlı yakılması, kısa süre sonra sizi yine açlık ile başbaşa bırakıyor. Bu nedenle açlık gelince şekere sarılmayın.

Yetersiz uyku da maalesef açlığı tetikliyor çünkü vücut uykudan alamadığını enerjiyi besinlerden almak için çaba gösteriyor. Çünkü uyku saatlerinde vücut kendini yenileme imkanı buluyor ve neticesinde sabahları kendimizi çok daha iyi hissediyoruz. Uyku çekemeyip de kendimizi kötü bir enerji düzeyinde bulunca, bunu yemekler ile telafi edeceğimizi sanıyoruz ancak yanılıyoruz.

Açlık krizlerini bastırmak için yukarıdaki maddelere dikkat etmelisiniz ancak açlığa karşı koymanın en iyi yolu her zaman kan şekerini sabit tutmaktır. Yani ana öğünlerimizi çok abartmadan, sağlıklı gıdalar ile tamamladıktan sonra ara öğünlerde ufak krakerler, meyveler ve sebzeler tüketebilir, böylece midemizi doldururken kan şekerinin çok fazla oynamasına engel olabiliriz. Açlık olarak hissettiğimiz şey neredeyse hiç bir zaman midenin boş olması ile alakalı değil ve genellikle psikolojik ve kan şekerine dayalı bir durum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.