Açlığı Bastırmak İçin Ne Yapmalı

AÇLIĞI BASTIRMAK İÇİN NE YAPMALI?

Yayın Tarihi13 Eylül 2017 | BESLENME

Açlık maalesef insanoğlunun bütün aklını fikrini meşgul eden konulardan bir tanesi çünkü bedenimiz bazen gerçek ihtiyaçlarından dolayı, bazen de yanlış beslenme alışkanlıklarından dolayı ciddi bir açlık çekebiliyor ve bu açlığın üstesinden gelmek oldukça zor oluyor. Bilhassa abur cubur yemeyi adet haline getirmiş olanlarda bu durum daha dikkat çekici hale geliyor ve her an her yerde bir şeyler atıştırma ihtiyacı baş gösteriyor. Dolayısıyla açlığı bastırmak için ne yapmalı sorusunu kısaca bir cevaplandırmak, sağlığınızı ve formunuzu koruyabilmeniz için büyük önem kazanıyor.

Pek çoğumuz aslında aç olmadığımız halde aç hissediyoruz ve bu nedenle düzenli öğünlerinizi tükettiğiniz halde aç hissediyorsanız ilk yapmanız gereken şey bir bardak su içmek. Zira su midede kapladığı yer sayesinde açlığınızın fiziksel olarak bastırılmasını sağlayacaktır ve eğer kan şekerinizde herhangi bir problem yoksa bunun sizin için yeterli olması gerekli.

Lakin pek çok kişi midesindeki fiziksel boşluktan ziyade kan şekeri problemleri sebebiyle açlık hissediyor. Devamlı şekerli ve karbonhidratlı besinleri tüketmek, bir süre sonra insülin intoleransına yol açıyor ve farketmeden yavaş yavaş bir şeker hastası adayı olmaya başlıyorsunuz. Bu nedenle açlığa teslim olmamak, kan şekerini çok hızlı şekilde çıkarıp düşürecek bir beslenme düzeninden uzak kalmak gerekiyor.

Kendinizi karşı konulamaz bir açlık hissi ile başbaşa bulduğunuzda ve su kesinlikle işinize yaramıyorsa, ilk düşünmeniz gereken şey bir kaç adet meyveden oluşan bir meyve salatası hazırlamaktır. Meyve şekeri tükettiğimiz yapay şekerlere nazaran çok daha kolay vücutta değerlendirilir ve bu nedenle hem hızlıca kan şekerini yükseltir, hem de şeker düşüşünü yapay şekerler kadar hızlı bir şekilde gerçekleştirmez. Ayrıca sağlıklı olduğu için obezite gibi problemlere de yol açmaz.

Sadece meyveler işimi görmüyor diyenler ise özellikle kuruyemişlere göz atmalı, tuzsuz kuruyemişlerden bir avuç kadar yemeliler. Kuruyemişler hem fiziksel olarak midede yer kaplıyor, hem de kan şekerini daha dengeli şekilde yükseltiyorlar. Ancak çok fazla tüketmek problem olacağı için günde bir avuç tüketimi geçmemelisiniz. Fındık ve badem bu konuda en etkili kuruyemişler arasında. Dilerseniz az bir miktar kuru meyve de tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.